15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Akt erekcyjny przedszkola wmurowany

„Niech się mury pną do góry, kiedy dłonie chętne są”

Budowa przedszkola integracyjnego przy ul. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Szamotułach to wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. O tym, jak jest niezbędna, mówił już dekadę temu Tomasz Stasiak, ówczesny przewodniczący rady miejskiej. I stało się. Inwestycja ruszyła.

Projekt zakłada budowę 10-oddziałowego przedszkola wraz z wykonaniem układu komunikacji pieszo-jezdnej, placu zabaw, oświetlenia, miejsc składowania odpadów oraz miejsc parkingowych. Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład w wysokości 6,8 mln zł. Wartość całego projektu wynosi ponad 16 mln zł. W miniony wtorek burmistrz Włodzimierz Kaczmarek zaprosił na uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę placówki. Wśród gości znaleźli się m.in. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, starosta Beata Hanyżak, przewodniczący rady miejskiej Marian Płachecki, ks. Tomasz Ren.

Mieszkańców przybywa, potrzeby coraz większe

– Jesteśmy na terenie budowy przedszkola integracyjnego, które zostało zaplanowane przez Radę Miasta i Gminy Szamotuły jako efekt potrzeb, które w naszym mieście z roku na rok stają się coraz większe. W ostatnich latach przekroczyliśmy liczbę 30 tysięcy mieszkańców i stąd ta decyzja – wyjaśniał burmistrz. Podkreślił, że przystąpienie do inwestycji nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego z Rządowego Funduszu Polski Ład niebagatelną kwotą 6,8 mln zł, która pierwotnie miała pokryć ok. 90 procent kosztów budowy.

Niestety, przetargi pokazały nam zupełnie inną rzeczywistość, ale dzięki zgodzie rady udało się uchwalić najpierw 14 milionów, a potem 16 milionów, ponieważ pierwszy wykonawca, który zaproponował cenę 14 milionów, niestety nie spełnił warunków przetargowych i musiał odpaść, ale myślę, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Mamy bardzo dobrych wykonawców, konsorcjum trzech firm, którzy pokazują, że damy radę – przypominał Kaczmarek historię inwestycji przy ulicy Felińskiego.

Szamotuły to miasto wyjątkowo mi bliskie. Z każdą wizytą z wielką radością patrzę na to, jak dynamicznie się rozwija. Cieszę się, że tak ważne dla mieszkańców inwestycje, takie jak budowa nowego przedszkola, powstają dzięki rządowemu wsparciu – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Każda z inwestycji realizowanych dzięki środkom z programu to inwestycja w przyszłość naszego regionu i jego mieszkańców – ich komfort życia oraz bezpieczeństwo – dodał.

Wojewoda zaznaczył, że dzięki Polskiemu Ładowi do samorządów naszego powiatu trafiło już ponad 150 mln zł. – To olbrzymia kwota, która zasila inwestycje w każdej gminie i w powiecie. Bardzo się cieszę, że dzięki temu można realizować tak wiele zadań. Wiem, że Szamotuły aplikowały o kolejne środki, między innymi na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej numer 1, tak bardzo wyczekiwaną, a muszę powiedzieć – jako były uczeń „jedynki” – że ta inwestycja jest naprawdę bardzo potrzebna – podkreślał.

Ku pamięci potomnych

Głównym punktem programu wtorkowej uroczystości było podpisanie przez gości, a następnie wmurowanie aktu erekcyjnego budowanego przedszkola. „Ku pamięci potomnych, niechaj dokument ten będzie świadectwem uroczystego aktu położenia kamienia węgielnego pod budynek przedszkola integracyjnego przy ul. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Szamotułach, który nastąpił 29 sierpnia 2023 r.” – czytamy w akcie. Jako pierwszy swój podpis na dokumencie  złożył wojewoda Zieliński.

Po podpisaniu aktu i zamknięciu go w metalowej tubie, modlitwę odmówił ks. Ren, proboszcz parafii kolegiackiej: – Błogosławieństwo Boga wszechmogącego, Ojca, i Syna, i Ducha Świętego, niech zstąpi na to miejsce i pozostanie na zawsze.

Pojemnik z aktem erekcyjnym został uroczyście wmurowany w posadzkę holu przedszkola, przy jednym z filarów. Jak wyjaśnił burmistrz, na filarze pojawi się tablica z informacją upamiętniającą wtorkowe wydarzenie.

Z nowego przedszkola przy ul. Felińskiego będzie mogło skorzystać ponad 200 dzieci. W połowie czerwca teren budowy został ogrodzony i rozpoczęły się wstępne roboty ziemne. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na koniec grudnia 2024 roku. Użytkownikami nowej placówki będą przede wszystkim dzieci z przedszkola Miś. A co z obiektem użytkowanym obecnie przez Misia przy ul. Hokejowej? Władze miasta nie podjęły jeszcze decyzji, ale o ile znajdą się fundusze, budynek będzie modernizowany, aby mógł służyć kolejnym pokoleniom najmłodszych szamotulan.

(mal)

 

Zdjęcie:

Ważna chwila – pojemnik z aktem erekcyjnym zostaje złożony pod posadzkę holu przedszkola. Wprawnie zamurowuje go radny Tomasz Łączkowski

Poprzedni
Następny