
Szamotuły mogą być spokojne
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapewniła, że mieszkańcom Szamotuł nie zabraknie ciepła. Deklarację złożyła w obecności wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego i starosty Beaty Hanyżak.
Sprawa ciepła dla 6500 mieszkańców Szamotuł stała się w ostatnich tygodniach jedną z priorytetowych w działach wojewody Michała Zielińskiego. 24 stycznia spotkał się w tej sprawie w Warszawie z prezesem PGNiG Obrót Detaliczny. Rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa energetycznego i nieprzerwanych dostaw ciepła dla szamotulan oraz zarządzanych przez samorząd instytucji publicznych, przedszkoli, szkół. W wyniku tych rozmów udało się ustalić, że dostawy gazu, a co się z tym wiąże również i ciepła do wszystkich mieszkańców i odbiorców podłączonych do sieci ciepłowniczej, będą kontynuowane w kolejnym miesiącu, dając jednocześnie więcej czasu stronom umowy na wypracowanie rozwiązań zabezpieczających dostawy ciepła w dalszej perspektywie.
W miniony piątek 10 lutego, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie, w celu znalezienia rozwiązania, które trwale zapewni bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Szamotuł. W spotkaniu uczestniczyli wojewoda Michał Zieliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dyrektor Departamentu Ciepłownictwa Grzegorz Tobolczyk oraz przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Urzędu Regulacji Energetyki, Banku Gospodarstwa Krajowego, Kogeneracji Zachód S.A., jak również władz samorządowych.
– Niezależnie od tego, jak potoczą się decyzje biznesowe spółki Kogeneracja Zachód S.A., nie zabraknie ciepła dla mieszkańców Szamotuł – zapewniła podczas spotkania z dziennikarzami podsekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Kogeneracja Zachód S.A. – spółka, która dostarcza energię cieplną m.in. do Szamotuł, znalazła się w trudnej sytuacji, w której posiada wysokie zadłużenia względem spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny. W związku z tą sytuacją pojawiło się realne ryzyko, że PGNiG OD nie przedłuży z Kogeneracją umowy na dostawy gazu, co mogłoby skutkować brakiem ogrzewania i ciepłej wody w lokalach obsługiwanych przez szamotulską elektrociepłownię.
– Z naszego punktu widzenia istotne jest to, żeby wszyscy mieszkańcy oraz instytucje wrażliwe – szkoły, szpitale, miały zapewnione ciepło i nad tym pracujemy wspólnie z samorządem i wojewodą. Mogę państwa zapewnić, że niezależnie od tego, jak potoczą się decyzje biznesowe spółki i jakie będą miały konsekwencje, to ciepła mieszkańcom nie zabraknie – mówi podsekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Wiceminister dodaje, że administracja rządowa przygotowana jest również na ekstraordynaryjne działania, które spowodują, że na pewno obywatele będą mieli ciepłe kaloryfery. Jednym z rozważanych rozwiązań jest przejęcie spółki ciepłowniczej przez samorząd.
– Kiedy 11 stycznia otrzymałem informację z PGNiG o tym, że zagrożone są dostawy ciepła do Szamotuł, od razu podjąłem działania, mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców – mówi wojewoda Michał Zieliński. Jak dodaje, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i prawem energetycznym za zabezpieczenie ciepła mieszkańcom odpowiada gmina, jednak w tym przypadku przede wszystkim oczekiwania kierowane są w stosunku do Kogeneracji Zachód S.A., żeby zintensyfikowała swoje działania mających na celu przedstawienie takich dokumentów, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie w tym obszarze.
– Chciałbym zapewnić mieszkańców Szamotuł, że nasza determinacja jest tak duża, że możemy z całą pewnością zagwarantować, że tego ciepła nie zabraknie – deklaruje wojewoda.
Podczas briefingu prasowego głos zabrała również Beata Hanyżak, starosta szamotulski. – W imieniu mieszkańców stolicy powiatu szamotulskiego, jak również pracowników i przedstawicieli instytucji, które są zasilane przez Kogenerację Zachód S.A., bardzo dziękuję za dzisiejsze konkretne spotkanie i za bieżącą współpracę w tym temacie z wojewodą. Liczę na to, że do końca przyszłego tygodnia będziemy mogli przekazać mieszkańcom dobre informacje – podkreśliła Hanyżak.
Sławomir Chamczyk