15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ciepła nie zabraknie

Szamotuły mogą być spokojne

            Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapewniła, że mieszkańcom Szamotuł nie zabraknie ciepła. Deklarację złożyła w obecności wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego i starosty Beaty Hanyżak.

Sprawa ciepła dla 6500 mieszkańców Szamotuł stała się w ostatnich tygodniach jedną z priorytetowych w działach wojewody Michała Zielińskiego. 24 stycznia spotkał się w tej sprawie w Warszawie z prezesem PGNiG Obrót Detaliczny. Rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa energetycznego i nieprzerwanych dostaw ciepła dla szamotulan oraz zarządzanych przez samorząd instytucji publicznych, przedszkoli, szkół. W wyniku tych rozmów udało się ustalić, że dostawy gazu, a co się z tym wiąże również i ciepła do wszystkich mieszkańców i odbiorców podłączonych do sieci ciepłowniczej, będą kontynuowane w kolejnym miesiącu, dając jednocześnie więcej czasu stronom umowy na wypracowanie rozwiązań zabezpieczających dostawy ciepła w dalszej perspektywie.

W miniony piątek 10 lutego, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie, w celu znalezienia rozwiązania, które trwale zapewni bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Szamotuł. W spotkaniu uczestniczyli wojewoda Michał Zieliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dyrektor Departamentu Ciepłownictwa Grzegorz Tobolczyk oraz przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Urzędu Regulacji Energetyki, Banku Gospodarstwa Krajowego, Kogeneracji Zachód S.A., jak również władz samorządowych.

Niezależnie od tego, jak potoczą się decyzje biznesowe spółki Kogeneracja Zachód S.A., nie zabraknie ciepła dla mieszkańców Szamotuł – zapewniła podczas spotkania z dziennikarzami podsekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Kogeneracja Zachód S.A. – spółka, która dostarcza energię cieplną m.in. do Szamotuł, znalazła się w trudnej sytuacji, w której posiada wysokie zadłużenia względem spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny. W związku z tą sytuacją pojawiło się realne ryzyko, że PGNiG OD nie przedłuży z Kogeneracją umowy na dostawy gazu, co mogłoby skutkować brakiem ogrzewania i ciepłej wody w lokalach obsługiwanych przez szamotulską elektrociepłownię.

Z naszego punktu widzenia istotne jest to, żeby wszyscy mieszkańcy oraz instytucje wrażliwe – szkoły, szpitale, miały zapewnione ciepło i nad tym pracujemy wspólnie z samorządem i wojewodą. Mogę państwa zapewnić, że niezależnie od tego, jak potoczą się decyzje biznesowe spółki i jakie będą miały konsekwencje, to ciepła mieszkańcom nie zabraknie – mówi podsekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Wiceminister dodaje, że administracja rządowa przygotowana jest również na ekstraordynaryjne działania, które spowodują, że na pewno obywatele będą mieli ciepłe kaloryfery. Jednym z rozważanych rozwiązań jest przejęcie spółki ciepłowniczej przez samorząd.

–  Kiedy 11 stycznia otrzymałem informację z PGNiG o tym, że zagrożone są dostawy ciepła do Szamotuł, od razu podjąłem działania, mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców – mówi wojewoda Michał Zieliński. Jak dodaje, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i prawem energetycznym za zabezpieczenie ciepła mieszkańcom odpowiada gmina, jednak w tym przypadku przede wszystkim oczekiwania kierowane są w stosunku do Kogeneracji Zachód S.A., żeby zintensyfikowała swoje działania mających na celu przedstawienie takich dokumentów, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie w tym obszarze.

Chciałbym zapewnić mieszkańców Szamotuł, że nasza determinacja jest tak duża, że możemy z całą pewnością zagwarantować, że tego ciepła nie zabraknie – deklaruje wojewoda.

Podczas briefingu prasowego głos zabrała również Beata Hanyżak, starosta szamotulski. – W imieniu mieszkańców stolicy powiatu szamotulskiego, jak również pracowników i przedstawicieli instytucji, które są zasilane przez Kogenerację Zachód S.A., bardzo dziękuję za dzisiejsze konkretne spotkanie i za bieżącą współpracę w tym temacie z wojewodą. Liczę na to, że do końca przyszłego tygodnia będziemy mogli przekazać mieszkańcom dobre informacje – podkreśliła Hanyżak.

Sławomir Chamczyk

 

 

 

Poprzedni
Następny