15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Burmistrz mówi „nie”

Tomasz Łączkowski apeluje o wyznaczenie miejsc parkingowych dla rodziców z dziećmi

         Zdaniem radnego gminnego Tomasza Łączkowskiego, organizacja ruchu na zrewitalizowanym szamotulskim Rynku daleka jest od doskonałości. I nie jest on w swej opinii odosobniony. Łączkowski wskazuje dla przykładu na brak miejsc do parkowania dla rodziców z dziećmi.

Na parkingach w polskich miastach coraz częściej pojawiają się oznakowane na różowo miejsca dla rodzin z małymi dziećmi. Podobnie jak miejsca dla niepełnosprawnych, miejsca dla rodzin są szersze, dzięki czemu rodzicom łatwiej jest wynieść z samochodu fotelik czy wózek. Każdy, kto miał maleńkie dziecko, wie jak trudno wytaszczyć malucha z fotelikiem samochodowym lub wózek typu gondola z auta. Różowe miejsca parkingowe to również ukłon w stronę kobiet w ciąży. Wprawdzie ciąża to nie choroba, ale jednak stan wyjątkowy. Kobiety od trzeciego trymestru ciąży potrzebują więcej miejsca, aby bezpiecznie i wygodnie wsiadać i wysiadać z samochodu.

W Szamotułach miejsca dla rodzin zazwyczaj znajdują się tuż obok miejsc dla niepełnosprawnych, blisko marketów, choćby przed nowym Netto. Pomysł tworzenia takich miejsc nie jest nowy, funkcjonuje w wielu krajach, np. we Włoszech na znaku pionowym obok różowego parkingu można przeczytać: „To twój gest uprzejmości w stronę nowej mamy. Tylko od ciebie zależy czy będziesz respektować ten znak”.

To, czego nie dostrzegają szamotulscy urzędnicy, dostrzega Tomasz Łączkowski. Zwrócił się więc do magistratu o wyznaczenie potrzebnych na Rynku miejsc parkingowych dla rodziców z dziatwą. Najlepiej przy bibliotece. Co na to urzędnicy? Wiceburmistrz Dariusz Wachowiak odpisał radnemu, że się nie da. Nie da się, ponieważ w prawie o ruchu drogowym nie ma znaku „miejsce dla rodzica z dzieckiem”!

Tak, panie burmistrzu, zgadza się. W prawie o ruchu drogowym nie ma takiego znaku. Ale istniejący stan prawny daje możliwość wprowadzenia zmian w organizacji ruchu w przypadku uzasadnionej potrzeby – mówi Tomasz Łączkowski. – Obowiązujące przepisy dają organom zarządzającym ruchem na drogach niezbędne kompetencje w zakresie wyznaczania stanowisk parkingowych przeznaczonych dla określonej grupy użytkowników. Organ zarządzający ruchem na podstawie przeprowadzonych własnych analiz organizacji ruchu lub złożonych wniosków, może wprowadzić zmiany do funkcjonujących rozwiązań w tej organizacji, stosownie do potrzeb lokalnej społeczności.

Łączkowski podkreśla, że miejsca postojowe dla rodziców z dziećmi powstają coraz powszechniej przed marketami, centrami handlowymi, przed urzędami miast. To pomysł, który uwrażliwia na potrzeby ciężarnych kobiet oraz osób z niemowlakami. Każde takie udogodnienie to ukłon w stronę rodziców.

         – Mieszkańcy Szamotuł zwracają się z prośbą, aby wyznaczyć im takie miejsca parkingowe na zrewitalizowanym Rynku w pobliżu biblioteki – apeluje radny w imieniu rodziców. Tomasz Łączkowski sugeruje, aby przy okazji wiosennej akcji odnawiania oznaczeń poziomych na jezdniach i parkingach, uwzględnić i wymalować kilka różowych miejsc dla rodziców z dziećmi.

– Podobno na Karcie Dużej Rodziny mieszkańcy mają napisane takie hasło: „Szamotuły to dobre miejsce dla rodziny”. Oby to nie był slogan reklamowy bez pokrycia – dodaje radny.

(mal)

Foto: Mogły powstać miejsca parkingowe dla rodziców z dziećmi przed nowym Netto, dlaczego nie mogą na nowym Rynku?

Poprzedni
Następny