15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Brakuje kasy na odbiór śmieci

Kolejne problemy w gminie Szamotuły

– Stawka za odbiór śmieci jest niewystarczająca! – grzmi Witold Koczorowski, zastępca skarbnika gminy Szamotuły. I proponuje dorzucenie do systemu gospodarowania odpadami kolejnego miliona złotych. Kolejnego, bo miesiąc temu proponował dołożenie 3 milionów. Czy zaproponuje podwyższenie mieszkańcom opłaty śmieciowej od nowego roku?

Przewidujemy, że środki, które są zabezpieczone w budżecie na koszty odbioru odpadów będą niewystarczające. Obserwujemy zwiększoną ilość odpadów biodegradowalnych i dlatego należy zabezpieczyć środki celem sfinansowania odbioru od mieszkańców oraz zwózki do stacji przeładunkowej, a następnie odbioru przez podmioty zewnętrzne każdej z frakcji. Dołożenie miliona złotych to dodatkowe zabezpieczenie – tłumaczy Koczorowski potrzebę dofinansowania systemu gospodarowania odpadami. O problemach ze śmieciami dyskutowali w miniony poniedziałek radni gminni.

Miesiąc temu też zwiększaliśmy środki, żeby zamknąć system. A dzisiaj kolejny milion. Rozumiem, że stawka, którą płacą mieszkańcy, jest za niska, ale czy my co miesiąc będziemy zwiększać ten budżet odpadowy? – irytował się Bartosz Węglewski.

Miesiąc temu nie mieliśmy środków, które moglibyśmy przekazać – tłumaczył wiceburmistrz Dariusz Wachowiak.

– 3 miliony i 1 milion złotych to kwoty zaproponowane przez burmistrza w budżecie na pokrycie niewydajnego finansowo systemu zagospodarowania odpadami. Jeżeli argumentuje się to tym, że odciąża się od zwiększenia opłat mieszkańców, to można uznać to za nieśmieszny żart, gdyż podnoszenie podatków, czy inne zabiegi budżetowe powodują, że i tak finalnie mieszkańcy w dużej mierze je pokrywają. Gmina podobnie jak budżet państwa własnych pieniędzy nie posiada – komentuje Węglewski.

I dodaje: – Oczywiście o zmianach z radnymi nawet nie podejmuje się polemiki, bo i po co? Niemniej chociaż dowiadujemy się, że sytuacja gminy jest tak trudna, że nawet przydzielanie pieniędzy na gałąź, która przynosi największy dochód spółce ZGK, musi być wykonywane w zbieranych transzach.

Czy skoro jest tak źle z gminnym systemem gospodarowania odpadami, to czeka mieszkańców podwyżka opłaty śmieciowej od nowego roku? Na razie nie wiadomo.

(mal)

 

FOTO: Skoro gminie brakuje sporo pieniędzy na sfinansowanie odbioru odpadów od mieszkańców, to czy czeka ich podwyżka opłaty śmieciowej? Zobaczymy

Poprzedni
Następny