15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Można pływać i żeglować

Bezpiecznie nad Jeziorem Pniewskim

Co roku w okresie wakacyjnym, na kąpielisku nad Jeziorem Pniewskim prowadzona jest nauka pływania dla dzieci i młodzieży. Chętni mogą także korzystać ze sprzętu wodnego.

Bezpieczeństwo na pniewskim kąpielisku, codziennie od 10.00 do 18.00 zapewniają ratownicy z Oddziału Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jastrzębie, drużyna rejon Pszczyna, Pawłowice, Studzionka, Pniewy. Zespół pod przewodnictwem Czesława Kondziołki od wielu lat czuwa nad korzystającymi z wypoczynku nad jeziorem w Pniewach. Przed laty była to tylko drużyna z jastrzębskiego WOPR-u. Od momentu, kiedy postawiono na szkolenie ratowników w Pniewach, drużyna poszerzyła się o ratowników miejscowych. To ci, którzy przez ostatnie lata uczyli się pod okiem doświadczonych WOPR-owców, przyswajali wiedzę i umiejętności pomagania innym w wodzie. – Tworzymy dobry, zgrany zespół. To w ratownictwie wodnym jest bardzo ważne. Tu nie ma miejsca dla indywidualistów – mówi szef grupy Czesław Kondziołka.

We wtorki i czwartki w godz. 10.30-12.00 nad Jeziorem Pniewskim odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Oprócz ćwiczeń „na sucho”, odbywających się na plaży, adepci ćwiczą w wodzie, poznają zasady bezpiecznego korzystania z akwenu. Najbardziej zaawansowani mogą korzystać również ze sprzętu wodnego – kajaków i rowerów wodnych. Dla chętnych prowadzone są zajęcia z żeglarstwa. Zanim jednak adepci wsiądą na łódkę klasy optymist, będą musieli wykazać się umiejętnością pływania w kapokach z dużej odległości, do brzegu oraz poznać etykietę z zakresu żeglarstwa. Nad Jeziorem Pniewskim można również uczestniczyć w zajęciach z ratownictwa wodnego. Wśród ok. 50 osób uczestniczących w zajęciach, kilkoro pochodzi z Ukrainy.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Bezpieczeństwo nad Jeziorem Pniewskim codziennie zapewnia grupa ratowników

Poprzedni
Następny