15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Betlejemskie Światełko Pokoju także za więziennym murem

– Z wielką przyjemnością w murach naszego więzienia gościliśmy ostatnio zuchów 11 Gromady Zuchowej „Niezwyciężone Małolaty” z Nowej Wsi. Mimo zimowej aury i panującego mrozu, przynieśli więziennikom Betlejemskie Światełko Pokoju – mówi mjr Agata Nowak z zespołu prasowego Zakładu Karnego we Wronkach.

Tradycyjnie, od kilku lat, w okresie przedświątecznym we wronieckiej jednostce pojawiają się przedstawiciele ZHP odwiedzając funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Przynoszą symboliczny, świąteczny płomień betlejemski, którego tegorocznym hasłem jest „Światło dla Ciebie”.

Jak informuje Związek Harcerstwa Polskiego, Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce, a nasz kraj jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód, np. na Litwę, Ukrainę, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Polskie harcerki i harcerze uczestniczą w szczytnej akcji od wielu lat, docierając w kraju z Płomieniem do wielu urzędów, instytucji czy służb. Z rąk młodych mundurowych symboliczny bożonarodzeniowy ogień oraz moc życzeń świątecznych i noworocznych odebrał w imieniu wszystkich funkcjonariuszy dyrektor jednostki mjr Mariusz Przybył.

(mal), AN

FOTO: Światło zuchy z Nowej Wsi przekazały dyrektorowi wronieckiego więzienia Mariuszowi Przybyłowi

Autor: SYLWIA POSPIESZNA

Poprzedni
Następny