15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

ASF nie odpuszcza

Mamy afrykański pomór świń w powiecie szamotulskim

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach poinformował o stwierdzeniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na terenie naszego powiatu. Służby weterynaryjne wyznaczyły obszar skażony ASF.

Jak informuje Robert Łęgosz, powiatowy lekarz weterynarii, 25 kwietnia, na terenie gminy Pniewy, w pobliżu osady Bielawy, w obwodzie łowieckim dzierżawionym przez pniewskie Koło Łowieckie „Jastrząb”, odstrzelono dwa dziki. Tusze upolowanych zwierząt trafiły do chłodni w Podborowie. Badania pobranych próbek wykonane w laboratoriach w Poznaniu i Puławach wykazały u jednego z dzików wirusa ASF. W minioną środę tusze upolowanych zwierząt trafiły do utylizacji.

Obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików obejmuje 25 miejscowości w gminach Pniewy i Szamotuły. Na terenie gminy Pniewy są to: Pniewy, Lubocześnica, Rudka, Podpniewki, Chełmno, Koszanowo, Konin, Konin-Huby, Koninek, Lubosinek, Lubosina, Buszewo, Dęborzyce, Zajączkowo, Psarki, Psarce, Psarskie, Bielawy, Karmin, Nojewo, Kikowo, zaś  na terenie gminy Szamotuły: Koźle, Huby-Koźle, Gać, Mielno.

Na obszarze tym obowiązuje zakaz przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń, wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane, wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Obowiązuje też zakaz wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar, prowadzenia targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń, odłowu zwierząt łownych oraz obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami pochodzącymi z obszaru skażonego ASF.

Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich mają nakaz zgłaszania padłych dzików Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Szamotułach. W obszarze skażonym obowiązuje też zakaz polowań bez uzyskania jego zgody.

Choroba, choć jest groźna dla świń i dzików, nie przenosi się na ludzi.

Poprzedni
Następny