15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

A świetlica nadal zamknięta

Zebranie sołeckie w Dobrojewie

W piątek 18 sierpnia wieczorem mieszkańcy Dobrojewa zgromadzeni w strażnicy OSP podjęli decyzję jak podzielić fundusz sołecki w 2024 r. We wszystkich miejscowościach, które korzystają z tego przywileju, podział funduszu musi być dokonany do końca września 2023 r. Nie zabrakło narzekań z powodu niedostępnej świetlicy.

Zebranie rozpoczęło się w drugim terminie o godz. 18:15, gdyż zabrakło kworum. Obecnych było 19 osób z prawem do głosowania. Statut sołectwa wymaga, aby na liście obecności zapisały się 44 osoby stanowiące 10% uprawnionych mieszkańców Dobrojewa. Wówczas można byłoby rozpocząć zebranie w pierwszym terminie o godz. 18:00.

Przy okazji zebrania dowiedzieliśmy się, na co jeszcze mają być wydane pieniądze pozostałe z funduszu sołeckiego w 2023 roku – 2100 złotych wkładu sołectwa w budowę wiaty biesiadnej za świetlicą (wybór wykonawcy ma być dokonany przez Urząd Miasta i Gminy Ostroróg), 2000 zł na usługi i materiały związane z organizacją imprez sołeckich, 1700 zł na doposażenie świetlicy wiejskiej, 1500 zł na montaż nowej tablicy ogłoszeń przy ul. Pniewskiej (przy drodze Ostroróg – Wielonek) oraz 294 zł na utrzymanie czystości i zieleni. Dawny sołtys Tomasz Mieloch powątpiewał, czy w tym roku uda się zbudować altanę i doposażyć plac zabaw.

Z funduszu sołeckiego w 2024 r. Dobrojewo dostanie do dyspozycji 49 844 zł. W toku dyskusji zadecydowano, że kwota 16 844 zł pokryje koszty związane z organizacją imprez (zwłaszcza festynu rodzinnego po zakończeniu roku szkolnego 2023/2024), 10 tys. złotych pójdzie na doposażenie świetlicy (zakup stołów i krzeseł do mniejszych wyremontowanych pomieszczeń, które dziś stoją puste), 9000 złotych na rzecz OSP Dobrojewo (zakup torby ratunkowej R1, zestawu kluczy, gaśnic szkoleniowych wielokrotnego użytku), 6000 złotych będzie wkładem sołectwa w dokumentację budowy szatni przy boisku piłkarskim, 5000 złotych pójdzie na utrzymanie zieleni, nowe nasadzenia i paliwo do wykaszania, a 3000 zł na remont łazienki w świetlicy. Tomasz Mieloch przypomniał, że na montaż w łazience czekają zakupione w przeszłości na zapas klapy, spłuczki, wkłady, zawory i lustra.

W trakcie zebrania jak bumerang powrócił temat w dużym stopniu niedostępnej świetlicy wiejskiej, co dotkliwie utrudnia organizację imprez sołeckich i podcięło skrzydła stowarzyszeniu „MAMY Dzieciom”. O tym nie przeczytacie w ratuszowym wydawnictwie „Wieści z gminy Ostroróg”, donoszącym o sukcesach władz ostroroskiej krainy miodem i mlekiem płynącej.

Duża sala została wiosną 2022 r. zarezerwowana na wniosek Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Do środka wstawiono sprzęt pozwalający na nocleg w prymitywnych warunkach. W budynku próżno szukać choćby jednego prysznica.

I taki stan pozostaje do dziś, mimo że nawet w szczycie kryzysu humanitarnego nikt w świetlicy nie zanocował! Rada sołecka nie dysponuje kluczem do dużej sali, która pozostaje zamknięta na cztery spusty. Nikt w niej okna nie uchyli, żeby przewietrzyć. Strach będzie otwierać ją po kilkunastu miesiącach. Nowa wielka aglomeracja sieci pajęczych to może być najmniejszy problem. Po upalnym lecie w nieprzewietrzonej sali mógł pojawić się grzyb na ścianach, które odmalowywano ledwie kilka lat temu. Notabene, wpisany do funduszu sołeckiego pomysł na projekt szatni przy boisku piłkarskim, takiej w stylu otwartej w Kluczewie w ubiegłym roku, narodził się po części w efekcie niedostępności świetlicy, jako jej alternatywa.

Co ciekawe, wiosną 2023 r. z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przyszła zaskakująca odpowiedź na pytania stowarzyszenia „MAMY Dzieciom”. Wynika z niej, że cała świetlica może być użytkowana przez sołectwo, pomimo rezerwacji dla uchodźców. Trzeba tylko uprzątnąć dużą salę z dostawionych mebli. Czy w ratuszu ktoś źle zinterpretował warunki postawione przez Urząd Wojewódzki?

RB

 

FOTO:

Największa sala w świetlicy wiejskiej w Dobrojewie wciąż pozostaje zamknięta na cztery spusty od wiosny 2022 r. Czy ktoś potrzebuje tytułu „Bzdura Roku”?

Poprzedni
Następny