15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

100 lat Janiny Rataj

Uciekła Niemcom z obozu

Najstarsza mieszkanka gminy Duszniki obchodziła niedawno setne urodziny. Życzenia osobiście złożył wójt gminy Roman Boguś, nadesłał premier Mateusz Morawiecki oraz … burmistrz Sędziszowa Małopolskiego. Dlaczego?

Janina Rataj z Chełminka obchodziła urodziny 29 września. Rodzina świętowała w sobotę 30 września, a delegację gminy i sołectwa jubilatka przyjmowała w poniedziałek 2 października. Z życzeniami, kwiatami i upominkiem przybył wójt Roman Boguś, jubilatka przyjmowała życzenia od radnego Adama Nowaka i delegacji sołectwa z sołtysem Iwoną Ratajczak. Po swoich życzeniach, wójt odczytał życzenia nadesłane przez burmistrza Sędziszowa Małopolskiego, gdyż w tej gminy Janina Rataj przyszła na świat.

Jubilatka urodziła się 29 września 1923 roku w wiosce Zagorzyce w gminie Sędziszów Małopolski (obecnie województwo podkarpackie). Była najstarszą w gronie licznego rodzeństwa. Z dziesięciorga, oprócz jubilatki żyje jeszcze troje rodzeństwa. Najstarsza mieszkanka gminy Duszniki mieszka w Chełminku od 1958 roku. W 1955 roku zawarła związek małżeński. Trzy lata później małżonkowie wraz z pierwszym potomstwem przesiedlili się z podkarpacia na ziemię wielkopolską. Janina Rataj cieszy się liczną rodziną: trojgiem dzieci, dwanaściorgiem wnucząt i trzynaściorgiem prawnucząt. Lata II wojny światowej spędziła na pracy przymusowej w Niemczech. Kiedy przez krótki czas przebywała w obozie przejściowym w Krakowie, wraz z grupą osadzonych udało jej się uciec, skacząc z pierwszego piętra. Po kilku dniach tułaczki, wróciła do rodzinnego domu.

(sc)

 

Janina Rataj w otoczeniu najbliższych i gości jubileuszowej uroczystości

Poprzedni
Następny