15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

100 lat Anny Pietrzak

Wyjątkowe urodziny

            Anna Pietrzak z ul. Młyńskiej w Pniewach jest trzecią osobą na liście najstarszych mieszkańców gminy Pniewy. 30 czerwca obchodziła setne urodziny.

W przeddzień urodzin dostojną jubilatkę odwiedził burmistrz Jarosław Przewoźny wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Justyną Chamczyk. Anna Pietrzak odebrała życzenia, upominek, bukiet kwiatów, a także list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

„Tajemnicą silnych społeczeństw jest umiejętność czerpania wzorców z życia seniorów. Szczególne miejsce wśród nich zajmują Ci, którzy na swej drodze zaszli tak daleko, by osiągnąć stuletnie doświadczenie. Możliwość skierowania kilku słów życzeń z okazji tak pięknej rocznicy – 100-lecia Pani urodzin – jest dla mnie prawdziwym zaszczytem. Tylko nieliczni mogą o sobie powiedzieć, że przeżyli wiek. Zwłaszcza, że było to sto lat, z których wiele zbiegło się z wielkimi wydarzeniami w historii Polski i świata, chwilami ogromnej radości, ale i momentami trudnymi, kształtującymi życie całych pokoleń. Niewielu pośród nas pozostało ludzi, którzy wiedzieli odradzanie się polskiej niepodległości, by zaraz potem doświadczyć jej ponownej utraty. Ludzi, którzy przeżyli czas wojny i trudne lata powojenne, by wreszcie doczekać powrotu wolnej Polski. Mądrość przedstawicieli Pani pokolenia – wytrwałych świadków historii, niestrudzenie podążających ścieżkami osobistego losu, stanowi dla nas wszystkich nieocenioną wartość. Wasze doświadczenie i cierpliwa obecność są źródłem wiedzy, inspiracji i nadziei. Dają nam przykład codziennej wytrwałości i odwagi w życiowych zmaganiach. Z okazji wyjątkowego jubileuszu 100-lecia Pani urodzin pragnę złożyć, w imieniu własnym oraz całej Rady Ministrów, najserdeczniejsze gratulacje. W tym szczególnym dniu proszę przyjąć wyrazy głębokiej wdzięczności, a także życzenia kolejnych lat w dobrym zdrowiu i radości. Niech upływają one w spokoju, a zarazem w poczuciu dumy z Ojczyzny i pełnych ciepła relacjach z najbliższymi” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Anna Pietrzak urodziła się 30 czerwca 1923 roku w Lubosinie, jako drugie dziecko Wiktorii i Józefa Pietrzak. Miała trzy siostry i dwóch braci. Spośród rodzeństwa żyje jeszcze młodsza o pięć lat siostra, mieszkająca w Lusówku. Pani Anna nie miała łatwego dzieciństwa. Ojciec – ranny podczas I wojny światowej bardzo często przebywał w szpitalach. Matka pracowała w gospodarstwach rolnych. Z uwagi na choroby ojca, jubilatka już w wieku 14 lat musiała podjąć pracę.

Anna Pietrzak nie założyła rodziny. Przez zdecydowaną większość życia mieszkała w Lubosinie i Przystankach. Jesień życia spędza w Pniewach, z rodziną wnuczki swojej siostry. Mimo zacnego wieku czyta bez okularów, lubi oddawać się robótkom ręcznym na igliczkach.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Z okazji setnych urodzin życzenia jubilatce złożył burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny

Poprzedni
Następny