15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wytańczyli w Łodzi I miejsce

Z II Międzynarodowego Festiwalu Tańca Ludowego imienia Jadwigi Hryniewieckiej w Łodzi zespół „Wronki” wrócił ze statuetką. Choreografią „Alla Cracovienne” autorstwa Jana Galasińskiego i świetnym wykonaniem tancerze zespołu Jagoda Michałek i Michał Podgórski wytańczyli 1 lipca I miejsce. Tematem konkursu był krakowiak w twórczości polskich kompozytorów.

„Alla Cracovienne” to miniatura taneczna będąca peryfrazą utworu instrumentalnego Romana Statkowskiego o tym samym tytule.

Wersja Statkowskiego łączy tradycję z pełnokrwistym romantycznym stylem. Ekscytujący i zawierający wiele brawurowych epizodów utwór, tworzy wspaniałą i wielobarwną miniaturę instrumentalną. Muzyka będące punktem wyjścia do stworzenia choreografii pozwoliła na odkrycie wielu barw i ukazanie stylu krakowiaka jako tańca polskiego będącego niegdyś obecnym na europejskich salonach. To krótka opowieść pełna energii, radości i żartu, ale także nostalgii i zadumy tak bardzo charakterystycznej dla romantycznego stylu zaproponowanego przez Statkowskiego.

(mal)

Poprzedni
Następny