15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wreszcie! Wronki mają uchwalony budżet

Koniec decyzyjnego blamażu

Podczas posiedzenia komisji budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego, a kilkadziesiąt minut później na sesji, w czwartek 18 stycznia, wronieccy radni już nie darli szat nad budżetem gminy na rok 2024 i wieloletnią prognozą finansową. Wszystko zostało ustalone wcześniej. Ostateczna treść uchwał była efektem kompromisu wypracowanego przez burmistrzów z dziewiątką radnych na styczniowych spotkaniach. Przeszły gładko.

Po historycznej wolcie dziewięciorga radnych na sesji 28 grudnia (gdy odrzucili projekt wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2024-2035 i usunęli głosowanie nad budżetem 2024 roku z porządku obrad) napisałem o upadku burmistrza z wysokiego konia. Wydarzyło mu się to po kilkunastu latach niezakłóconej jazdy.

Wygląda na to, że burmistrz Mirosław Wieczór jednak zdołał utrzymać się na wierzgającym wierzchowcu, w krytycznym momencie mając tylko jedną stopę tkwiącą w strzemieniu. Przez dwa tygodnie mozolnie wdrapywał się na niego z powrotem, chociaż kosztowało go to dużo wysiłku, żeby przekonać radnych.

Najważniejsze, że gmina ma uchwalony budżet. Można swobodniej podpisywać umowy i ogłaszać przetargi. Lektura listy wydatków majątkowych, które znalazły się w budżecie na rok 2024, wskazuje natomiast, że dziewięcioro radnych nowej większości mocno powściągnęło swoje apetyty. Chcieli ponad 40 zmian o wartości przeszło 3,5 mln zł, a pozostało ich dużo mniej.

Wśród nowych zadań zapisano 120 tys. zł na dokumentację kolejnego etapu utwardzania „Wielkiej Drogi” (gminnej nr 250013P) z Chojna do Chojna Młyna, 110 tys. zł na projekt drogi gminnej Trynka – ul. Nadbrzeżna na Zamościu (która okryła się złą sławą, będąc objazdem zamkniętego przejazdu kolejowego w Szklarni), 100 tys. zł dotacji celowej dla Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich na zaprojektowanie chodnika przy drodze nr 186 w Wierzchocinie, 50 tys. zł na projekty budowy ul. Waniliowej, Słonecznikowej, Miodowej i Promienistej na pograniczu Wronek i Nowej Wsi, 20 tys. zł na projekt chodnika przy drodze gminnej koło bloku nr 9 na osiedlu Słowackiego i 20 tys. zł na projekt zastawki na strudze Czarnoszyńskiej koło Chojna Błot Wielkich. Zwiększono wydatki na wykupy gruntów (ze 130 do 190 tys. zł), budowę oświetlenia solarnego na terenie gminy Wronki (z 76 do 121 tys. zł) i budowę ścieżki rowerowej przy drodze gminnej 250047P (z 50 do 100 tys. zł). Łączna wartość tych zmian nie przekroczyła 600 tys. zł.

Potrzebne środki skądś trzeba było uszczknąć. Okrojono zatem pulę na budowę chodnika ul. Cienistej (z 850 do 680 tys. zł), ulicy Bocznej w Nowej Wsi (z 300 do 144 tys. zł tys. zł), na przygotowania do budowy budynku użyteczności publicznej z Domem Seniora (z 450 do 50 tys. zł) i na oświetlenie w Wartosławiu (z 55 tys. zł do 5 tys. zł).

Wykreślono pieniądze na projekty budowy dróg wewnętrznych na Zamościu (20 tys. zł), na oświetlenie przy drodze gminnej nr 250153P w Obelzankach (19 tys. zł), przebudowę chodnika przy drodze do świetlicy w Kłodzisku (10 tys. zł), projekt budowy kolejnej drogi gminnej w Popowie (10 tys. zł) i budowę oświetlenia drogowego przy ul. Prasłowiańskiej (10 tys. zł). Zamiast 100 tys. zł na budowę stadionu miejskiego i amfiteatru, mamy wpisane w budżet 50 tys. zł na budowę stadionu gminnego.

Burmistrz spełnił życzenia radnych, aby zmienić zakres dwóch zadań bez ingerowania w kwoty zapisane w budżecie. Zamiast zadania pod nazwą „Budowa pomostów w miejscowości Samołęż” za 40 tys. zł (co może wystarczy na projekt), mamy teraz szerszą „Budowę pomostów w miejscowości Samołęż wraz z zagospodarowaniem plaży”. Kwota 15 tys. zł na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego wraz z parkiem dla zwierząt, będzie przeznaczona na zagospodarowanie miejsca dla psów w parku Cyryla Sroczyńskiego.

Na końcu sesji przewodniczący RMiG Piotr Rzyski podziękował burmistrzowi za powstrzymywanie emocji podczas niełatwych dyskusji nad kształtem budżetu.

RB

Foto: Radni uznali, że jeszcze nie czas i miejsce na budowę nowego amfiteatru w Olszynkach

Poprzedni
Następny