Oby radni okazali się godni zaufania
W poniedziałek 6 maja o godz. 17:00 w dużej sali Wronieckiego Ośrodka Kultury rozpoczęła się pierwsza sesja Rady Miasta i Gminy Wronki kadencji 2024-2029. Atmosfera skrzyła się od optymizmu. I żeby tak zostało jak najdłużej.
W posiedzeniu uczestniczyło 14 radnych. Piętnaste miejsce w radzie pozostaje w praktyce nieobsadzone. Rafał Zimny wygrał bowiem nie tylko wybory na burmistrza, lecz także na radnego z okręgu nr 14. Wybrał funkcję burmistrza zamiast radnego, a więc mieszkańców miejscowości Biezdrowo, Pierwoszewo, Pożarowo, Olin, Dąbrowa, Kłodzisko, Józefowo, Olesin, Karolewo, Lubowo, Pakawie i Wartosław czekają wybory uzupełniające do rady. Ich termin ustali wojewódzki komisarz wyborczy. Jeszcze przed 7 kwietnia Zimny wstępnie wskazał na swoje miejsce Witolda Warosia i to może się ziścić nawet bez głosowania, jeśli sołtys Wartosławia nie będzie miał konkurenta zgłoszonego w terminie. W taki sposób radnym z Chojna (okręg wyborczy nr 15) w kadencji 2018-2024 został Jarosław Mikołajczak.
Zgodnie ze statutem sesję rozpoczął najstarszy wiekiem radny Janusz Szulc (61 lat), który działa we wronieckiej radzie nieprzerwanie od 30 lat. Na początku obrad przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Lucyna Kędzioł wręczyła radnym i nowemu burmistrzowi zaświadczenia o wyborze. Do ślubowania radnych wywoływał imiennie najmłodszy z nich, 23-letni Jakub Nowak. Janusz Szulc wspominał z rozrzewnieniem („Opowiem trochę o historii dinozaura”), jak w 1994 r. wykonywał to samo zadanie, jako radny-junior.
Potem ślubowanie złożył Rafał Zimny, po czym burmistrz Mirosław Wieczór założył mu na ramiona łańcuch, symbol ciężaru władzy: – Wbrew pozorom ten łańcuch nie waży kilogram, a więcej – powiedział, a chwilę później dodał: – Chciałem życzyć powodzenia w 5-letniej kadencji. Ten czas zleci wam, jak z bicza strzelił. Finanse gminy są w bardzo dobrej kondycji, co pozwoli zrealizować wszystkie zamierzenia pana burmistrza i wspierających go radnych, czego z całego serca życzę. – Ocenił, że gmina będzie mogła szeroko korzystać z zewnętrznych środków, gdyż bez wielkich problemów znajdzie pieniądze na wkład własny. Podziękował współpracownikom, z którymi miał styczność w ciągu 18 lat burmistrzowania, wspominając Rafała Zimnego, który był jego zastępcą przez kilka lat i Roberta Dornę.
Radny debiutant Jakub Nowak został mocno obciążony dodatkowymi zadaniami – przypominał zasady głosowań, zajmował się urną, imiennie wywoływał radnych do głosowań. Dał radę. – Pozwolę sobie otworzyć skrzynkę do głosowania i pokazać, iż jest pusta – powiedział przed pierwszym tajnym głosowaniem. – Miejmy nadzieję, że króliczka tam nie ma – zażartował Janusz Szulc.
W tajnych głosowaniach przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Wronki wybrany został Sławomir Śniegowski, a wiceprzewodniczącymi Bartosz Roszak i Marcin Wilk. Wszyscy radni zgłosili chęć udziału w Komisji Budżetu, Finansów oraz Rozwoju Gospodarczego i w Komisji Kultury, Oświaty i Spraw Społecznych. Przewodniczącym komisji budżetu został wybrany Janusz Szulc, a wiceprzewodniczącym Michał Biedziak. Na czele Komisji Kultury, Oświaty i Spraw Społecznych stanęła Violetta Kozłowska, a jej zastępcą został Krystian Zastróżny. W skład maksymalnie 5-osobowej Komisji Rewizyjnej weszli: Ernest Frankowski (przewodniczący), Anna Jankowska, Katarzyna Łabojewska (wiceprzewodnicząca), Jakub Nowak i Krystian Zastróżny. W 5-osobowej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji będą pracować Agnieszka Bartniczak-Ginalska (przewodnicząca), Mateusz Golas, Michał Jabłoński (wiceprzewodniczący), Anna Jankowska i Violetta Kozłowska.
Zgłaszano tylko po jednej kandydaturze na poszczególne funkcje w radzie. Przy nazwiskach na kartach do głosowania radni mogli zaznaczać kratki „za” lub „przeciw”. Świadczy to o tym, że kandydatury były uzgodnione wcześniej. Nic dziwnego zważywszy na to, że komitet „Nowe Wronki” obsadził 11 z 14 miejsc w Radzie Miasta i Gminy Wronki, a dwoje radnych niezależnych (Agnieszka Bartniczak-Ginalska i Janusz Szulc) działa z pozostałymi w zgodzie.
Nowy przewodniczący Sławomir Śniegowski podziękował wyborcom za głosy oddane na komitet „Nowe Wronki”, żonie za wsparcie, koleżankom i kolegom radnym z komitetu i dwojgu niezależnym za zaufanie: – Sztafeta pokoleń trwa. Przed nami kolejne wyzwania. Ufam, że to, co najlepsze jest jeszcze przed nami. To będą nowe Wronki.
Na początku mini-exposé Rafał Zimny podziękował Wieczorowi za pełnienie funkcji, Robertowi Dornie za współpracę i starej radzie za pracę na rzecz gminy. Nowym radnym życzył pełnego zaangażowania w pracę społeczną: – Zaufanie wyborców jest fundamentem naszej przyszłości. Obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby nasze miasto i gmina było miejscem, gdzie każdy mieszkaniec będzie czuł się bezpieczny, szanowany i zaopiekowany. Stoimy przed wieloma wyzwaniami, ale mamy również wiele ambitnych planów. Będziemy współpracować, aby tworzyć nowe możliwości dla naszej młodzieży, wspierać naszych seniorów i dbać o rozwój każdego osiedla i sołectwa. Będziemy inwestować w opiekę nad najmłodszymi, w zdrowie i infrastrukturę, aby nasze miasto i sołectwa były nie tylko piękniejsze, ale i bardziej funkcjonalne oraz przyjazne mieszkańcom. Dzisiaj wraz z wybranymi radnymi zaczynamy nowy rozdział w historii naszego miasta i gminy. Rozdział, w którym dialog, współpraca i innowacje staną się jednością i będą drogą do rozwoju. Razem, jako wspólnota, możemy osiągnąć rzeczy, które dziś wydają się niemożliwe lub zbyt odległe. Razem możemy przekształcić wyzwania w szanse, budując lepszą przyszłość dla wszystkich mieszkańców. Zachęcam każdego z was do aktywnego udziału w życiu naszego miasta i gminy. Wasze opinie, pomysły i doświadczenia są niezbędne, aby miasto i sołectwa harmonijnie się rozwijały. Wspólnie możemy tworzyć przyszłość, która będzie dumą dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Pragnę, abyśmy byli wspólnotą, która nie tylko prosperuje gospodarczo, ale także troszczy się o swoich mieszkańców na każdym poziomie. Chcę, abyśmy swoim działaniem i postawą promowali sprawiedliwość społeczną, równość i szacunek dla wszystkich. Dziękuję za możliwość służenia wam, jako wasz burmistrz. Przyjąłem to zadanie z otwartym sercem i wielkim zapałem, gotowy stawić czoła przyszłości z odwagą i determinacją. Razem zbudujemy miasto i gminę, o której marzymy. Razem zbudujemy nowe Wronki.
Zgodnie z uchylonym przed wyborami rąbkiem tajemnicy („Chciałbym, żeby to była kobieta”) przedstawił swojego zastępcę – Karolinę Bloch. Pod koniec sesji Grażyna Kaźmierczak z „Wronieckiego Bazaru” sprezentowała radnym zabawki – symboliczne maszyny do budowania nowych Wronek.
Co ciekawe, po długim miesiącu ciszy pojawił się pierwszy post na profilu facebookowym komitetu wyborczego „Dialog i Rozwój” Roberta Dorny i jego kandydatów do RMiG: „Dziś po zaprzysiężeniu swoją kadencję rozpoczyna nowa Rada oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wronki. Z tej okazji chcielibyśmy życzyć wszystkim wybranym Radnym oraz Burmistrzowi Rafałowi Zimnemu powodzenia w pracy na rzecz naszej pięknej Gminy, bo w końcu ona i jej mieszkańcy są dla nas wszystkich najważniejsi. Gratulujemy Jakubowi Nowakowi, który będzie stanowił nasze przedstawicielstwo w nowej Radzie. Pragniemy również podziękować za blisko 2800 głosów oddanych na kandydatów z naszego Komitetu, a także przede wszystkim za Wasze ogromne wsparcie w całej kampanii”.
RB
Foto u góry: Burmistrz Mirosław Wieczór zawiesza na szyi następcy ciężki łańcuch symbolizujący brzemię obciążające burmistrza
Burmistrz Rafał Zimny z trójką przewodniczących Rady Miasta i Gminy – Marcinem Wilkiem (II wiceprzewodniczącym), Sławomirem Śniegowskim (przewodniczącym) i Bartoszem Roszakiem (I wiceprzewodniczącym. W rękach wszyscy dzierżą maszyny do budowania nowych Wronek