15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

W perspektywie trzecie kąpielisko

Znamy listę przyszłych udogodnień nad Jeziorem Samołęskim

13 czerwca nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla pomostów i zagospodarowania plaży nad jeziorem w Samołężu. W perspektywie kilku lat będzie można utworzyć tam trzecie pełnowartościowe kąpielisko w gminie Wronki.

Urząd Miasta i Gminy Wronki przymierzał się do tematu zagospodarowania terenu nad jeziorem w Samołężu pod koniec poprzedniej kadencji. Nowy skład władz samorządowych płynnie przejął pałeczkę, dając projektantowi w dużym stopniu wolą rękę w doborze rozwiązań.

Wyliczono elementy, które mają się znaleźć nad jeziorem. Na liście do zaprojektowania znalazły się dwa pomosty pływające o długości po 50 m każdy, punkt wodowania jednostek pływających, dwie przebieralnie, wiata o powierzchni 20-35 m², plac zabaw o powierzchni do 300 m², dwa boiska dla dzieci (200 i 240 m²) z piłkochwytami o wysokości do 5 m, krąg ogniskowy 40 m², siłownia zewnętrzna o maksymalnej powierzchni 80 m², ogrodzenie terenu o wysokości 2 m, po 10 sztuk (maksymalnie) lamp, ławek parkowych i koszy na śmieci, dwa stojaki na rowery, monitoring oraz zestaw koszy do selektywnej zbiórki odpadów. Powierzchnie utwardzone mają mieć powierzchnię do 600 m², a parking powinien pomieścić do 30 samochodów.

17 czerwca podano informację o wyborze najkorzystniejszej oferty. Cenę 68 265 zł zaproponowała Pracownia Architektoniczna „Między Kreskami” inż. Szymona Kałużyńskiego z Szamotuł. Wykonawca dostał 250 dni na realizację zamówienia, co oznacza gotowość dokumentacji wiosną 2025 r. Potem UMiG będzie mieć 3 lata na ogłoszenie przetargu na wykonanie.

Harcerz, strażak i żeglarz Jan Kalinowski optymistycznie skomentował na Facebooku: – Kąpielisko było zapomniane przez lata i długi czas działające w pewnym stopniu autonomicznie. Promyk nadziei na przywrócenie mu dawnej świetności i charakteru jest naprawdę jasny, więc dajmy nowym władzom jeszcze trochę czasu. Zapewniam, że jako przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Żeglarstwa „Ringabulina” i członek 5. Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Floriana Marciniaka jestem w stałym kontakcie z lokalnymi władzami.

RB

RPlaza27

Nowe pomosty i urządzenie terenu rekreacyjnego nad Jeziorem Samołęskim będą mocnymi argumentami za utworzeniem trzeciego oficjalnego kąpieliska w gminie Wronki. Trzeba jednak zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie z formalnego punktu widzenia, żeby zrobić to już w wakacje 2025 r., pomimo braku wyposażenia. Potencjał jest

Poprzedni
Następny