15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Volvo za 3,5 mln zł już na Obornickiej

Nowy wóz bojowy z drabiną trafił do szamotulskich strażaków

 

Tylko nieliczni mogą usiąść za kierownicą samochodu wartego kilka milionów złotych. Od kilku dni do tego nielicznego grona należą strażacy z  Szamotuł.

Pod koniec grudnia 2023 roku do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach trafił nowy samochód z drabiną mechaniczną 30-metrową na podwoziu Volvo FL. Wartość pojazdu wraz z pełnym wyposażeniem wyniosła – bagatela – 3 536 004 zł! Sporo. Zakup tak drogiego pojazdu sfinansowano ze środków Programu Modernizacji PSP – 1 780 000 zł, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 1 056 004 zł, Wojewody Wielkopolskiego – 600 000 zł i Starostwa Powiatowego w Szamotułach – 100 000 zł.

Pojazd marki Volvo FL o napędzie 4×2 wyposażony jest w wysokoprężny silnik o mocy 285 KM, dwudrzwiową kabinę, armaturę wodno-pianową, agregat prądotwórczy, aparaty powietrzne, pilarkę łańcuchową do drewna, zestaw elektronarzędzi i narzędzi ślusarskich, nosze przystosowane do mocowania na koszu drabiny, a także zestaw ratownictwa medycznego oraz sprzęt łączności.
Na platformie znajduje się obrotowy zespół drabiny z koszem i ostatnim przęsłem łamanym. Maksymalna wysokość ratownicza drabiny wynosi 30 metrów, natomiast wysięg boczny wynosi 21 metrów.
Podczas pracy stabilizację pojazdu zapewniają cztery podpory hydrauliczne, które zostały zamontowane po bokach platformy roboczej. Maksymalny udźwig kosza wynosi 500 kg. Jednocześnie może w nim przebywać pięć osób.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrała ten nowoczesny pojazd z firmy Rosenbauer Karlsruhe GmbH z siedzibą w Niemczech.

– Obecnie w komendzie trwają szkolenia z zakresu obsługi pojazdu, a już niebawem zostanie wprowadzony do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach – informuje ogniomistrz Łukasz Kawka z PSP.

Nowy pojazd będzie wykorzystywany do działań ratowniczych i zastąpi dotychczas użytkowany samochód na podwoziu MAN z drabiną 25-metrową, który w najbliższym czasie zostanie przekazany do innej jednostki, gdzie będzie dalej pełnił służbę.

(mal), PSP

FOTO: Strażackie Volvo FL za ponad 3,5 mln zł to chyba najdroższy samochód w powiecie szamotulskim

Poprzedni
Następny