15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Urodziny najstarszego pniewianina

Radością jest służyć

            Dziewiętnaście najstarszych osób z gminy Pniewy ukończyło bądź ukończy w tym roku co najmniej 95 lat. Na początku roku było takich osób 23. Cztery już odeszły.

W gronie najstarszych pniewian jest tylko jeden mężczyzna. Nie ma zatem wątpliwości, że kobiety statystycznie żyją dłużej. Jedyny, a zatem najstarszy mężczyzna w gminie Pniewy obchodził 14 czerwca 95-te urodziny. Mimo, iż Ludwik Rybarczyk jest najstarszym z panów, na liście najstarszych mieszkańców gminy jest dopiero 18. W dniu urodzin życzenia jubilatowi złożył Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Szurka oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Justyna Chamczyk.

Ludwik Rybarczyk przyjmował gości w swoim domu przy ul. Konińskiej. Przywitał delegację z gminy Pniewy, śpiewem hymnu ministranckiego „Króluj nam Chryste”. Jeszcze w zaawansowanym wieku seniorskim, piątkowy jubilat był najstarszym ministrantem w kościele św. Ducha w Pniewach.

Ludwik Rybarczyk urodził się 14 czerwca 1929 roku w Pniewach, jako drugi syn rodziny kolejarskiej. Miał dwóch braci – Józefa i Władysława. Lata okupacji spędził na gospodarstwie niemieckim w Chorzewie. W latach 50-tych zasłużył się pracą przy generalnym remoncie kościoła św. Wawrzyńca w Pniewach. W 1958 roku wstąpił w związek małżeński. Z żoną Stefanią przeżył 57 lat. Małżeństwo wychowało trzech synów i córkę. Ludwik Rybarczyk doczekał się ośmiorga wnucząt (cztery wnuczki, czterech wnuków) i siedmiorga prawnucząt (pięć chłopców, dwie dziewczyny). W swoim życiu zawodowym pracował na roli, zajmował się także drobnym transportem usługowym. Piątkowy jubilat pracował także dla producenta powozów, firmy Bogajewicz, jako testujący nowe pojazdy wykonane w pniewskim warsztacie.

Najstarszy pniewianin to człowiek wielkiej wiary. „Bez Boga ani do proga” powtarza często, nie rozstaje się z krzyżem, ofiarowanym z okazji jubileuszu małżeńskiego. Ludwik Rybarczyk często pomagał starszym pniewianom, wożąc ich na msze święte i nabożeństwa, bo jak twierdzi: „Radością jest komuś służyć”.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Ludwik Rybarczyk przyjął życzenia od burmistrza Jarosława Szurki

Poprzedni
Następny