15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Udany pościg za nielegalnymi migrantami

Chcieli do Niemiec

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy zatrzymali czterech obywateli Afganistanu przewożonych na zachód Europy przez 40-letniego Gruzina. Wpadli po policyjnym pościgu na terenie naszego powiatu.

W piątek 5 maja funkcjonariusze poznańskiej drogówki obserwowali samochód marki Skoda, którym mieli podróżować cudzoziemcy. Po nieudanej próbie zatrzymania pojazdu, policjanci podjęli za nim pościg. Ten zjechał z autostrady na stację paliw w miejscowości Sędzinko. Kierujący zatrzymał samochód, a następnie wraz z pasażerami uciekał pieszo. W efekcie pościgu policjanci zatrzymali czterech obywateli Afganistanu oraz obywatela Gruzji, których przetransportowano do Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach.

W sobotę 6 maja funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy przyjęli od szamotulskich policjantów Afgańczyków, którzy, jak się okazało, przebywali w Polsce bez ważnych wiz lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. W nielegalnym przedostaniu się do Niemiec pomagał im 40-letni Gruzin.

– Przekazani obywatele Afganistanu z uwagi na nielegalny pobyt w naszym kraju zostali zatrzymani. Wobec wszystkich cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne w sprawie wydalenia z naszego kraju. Dwóch Afgańczyków legitymujących się dowodami osobistymi zobowiązano, do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, do zgłaszania się do siedziby Placówki SG w Poznaniu-Ławicy w ustalonych terminach. Natomiast pozostałych dwóch, nieposiadających żadnych dokumentów, decyzją sądu umieszczono do czasu ustalenia ich tożsamości w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców – informuje Paweł Biskupik ze Straży Granicznej.

Dodatkowo wszyscy cudzoziemcy zostali ukarani karami grzywny za przebywanie na terytorium Polski, nie posiadając do tego tytułu prawnego, na łączną kwotę wynoszącą 600 złotych.

Z kolei 40-letni Gruzin został zatrzymany za udzielenie pomocy czterem afgańskim migrantom w nielegalnym przedostaniu się do Niemiec. Wobec cudzoziemca także wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu oraz zastosowano tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom, we współdziałaniu z innymi osobami, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

(mal), SG

FOTO: Afgańczycy chcieli nielegalnie dotrzeć do Niemiec

Poprzedni
Następny