
Nowa koalicja funduje szamotulanom podwyżki podatków
Gmina Szamotuły planuje podniesienie podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na przyszły rok. Stawka za 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie z 29,65 zł w 2025 r. do 33 zł w 2026 r. (maksymalna dopuszczalna stawka to 35,53 zł).
Właściciele nieruchomości mieszkalnych i gruntów płacili w tym roku maksymalne ustawowe stawki, podobne – maksymalne – zapłacą również w roku przyszłym.
– Igrzyska za pieniądze przedsiębiorców i mieszkańców? – pyta radna Joanna Gzyl. – W 2025 roku przedsiębiorcy nie zostali objęci podwyżką, za to w 2026 roku stawka dla budynków związanych z działalnością gospodarczą wzrasta o 11,3%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynosiła inflacja – alarmuje. I dodaje: – Zrównoważone zarządzanie finansami to nie coroczne podnoszenie podatków, lecz szukanie rozwiązań, które rozwijają gminę i wspierają lokalny biznes.
Czy propozycja podwyżki podatków to pomysł nowej koalicji rządzącej Szamotułami, z radnym Bartoszem Węglewskim i Mikołajem Trąbczyńskim na czele, na poprawę finansów gminy? Przed rokiem obaj samorządowcy zdecydowanie opowiadali się przeciwko podwyżkom. – Dobrze, że chociaż podatek od działalności nie został podwyższony do maksymalnych stawek – komentował w listopadzie 2024 r. Trąbczyński.
(mal)






















