15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Szczęśliwy finał poszukiwań

Tegoroczne Święto Niepodległości nie należało do najspokojniejszych dla służb w gminie Szamotuły. Zgłoszenie o zaginięciu w Lulinku 83-letniego mężczyzny postawiło w stan gotowości strażaków i policjantów.

– W piątek 11 listopada o godzinie 22.48 dyżurny odebrał zgłoszenie od dyżurnego policji, który informował o zaginięciu mężczyzny w miejscowości Lulinek – informuje ogn. Łukasz Kawka z Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach.

I dodaje: – Chodziło o podjęcie działań w celu odnalezienia zaginionego mężczyzny, który 11 listopada w godzinach porannych wyszedł ze swojego mieszkania i do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. W związku z późną porą, ale przede wszystkim zagrożeniem życia i zdrowia mężczyzny, natychmiast rozpoczęto jego poszukiwania.
Dyżurny Operacyjny Powiatu do akcji poszukiwawczej wysłał trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Baborowo, OSP Przecław, OSP Szamotuły oraz OSP Pamiątkowo. Na miejscu pojawił się nawet zastęp strażaków z Poznania z dronem.
– Miejsce koncentracji sił i środków wyznaczono w miejscowości Lulinek na ulicy Leśnej – relacjonuje Łukasz Kawka. – Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek straży zastano policję, która zwróciła się z prośbą o przeszukanie terenu na pobliskich polach, w kompleksie leśnym oraz zarośla.
Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukaniu wspólnie z funkcjonariuszami policji wyznaczonego terenu.
Działania prowadzono z ziemi, a także z powietrza – z wykorzystaniem drona. Niestety, poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem. Około godziny 3.00 w nocy w sobotę akcja została przerwana.
Poszukiwania wznowiono w sobotę 12 listopada o godzinie 9.30. Zbiórkę wyznaczono w Pamiątkowie. I tym razem na miejscu stawili się strażacy z Szamotuł, Baborowa, Przecławia oraz Pamiątkowa.
– W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia strażaków zatrzymał jeden z mieszkańców informując, że poszukiwana osoba znajduje się u niego w mieszkaniu. Po potwierdzeniu informacji, że to osoba poszukiwana, na miejsce zadysponowano Zespół Ratownictwa Medycznego w celu przebadania mężczyzny – wyjaśnia ogn. Łukasz Kawka.

(mal), PSP

FOTO: W akcji poszukiwania zaginionego 83-latka brał udział zastęp strażaków z Poznania z dronem

Poprzedni
Następny