15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Szamotulscy seniorzy świętowali swój dzień

Wreszcie mają nową siedzibę

 

W poprzedni czwartek członkowie szamotulskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów uczcili Dzień Seniora.

Z tej okazji świętowali w restauracji Milenium, podejmowani tam słodkościami i kawą, po których zaserwowano obiad. Szamotulski Ośrodek Kultury przygotował  koncert zatytułowany „Spod szczęśliwej gwiazdy”, w wykonaniu Katarzyny Najderek i Witolda Żuromskiego. W repertuarze koncertu znalazły się popularne, dawne melodie, do których chętnie powraca się po latach. W restauracji Milenium świętowało blisko osiemdziesięciu seniorów. Powitał wszystkich prezes szamotulskiego oddziału PZERiI Jan Marszałek.

 

„Szanujmy ten czas”

 – Dzień Seniora to szczególne święto. Ludziom starszym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. To my jesteśmy w naszych domach piewcami tradycji. Przekazujemy unikalną kulturę i obyczaje naszego regionu. Bycie seniorem powinno stać się dla nas atutem – mówił Jan Marszałek. – Dlatego szanujmy ten czas. My, seniorzy, mamy ogromną wiedzę, doświadczenie życiowe oraz wyczucie sytuacji. Jesteśmy wyrazicielami tradycji religijnych, patriotycznych, rodzinnych. Kultywujemy kulturę naszego regionu, naszej miejscowości, a także kulturę kulinarną. Pracowaliśmy całe życie na to, co mamy dziś. Wszystkim seniorom życzę dużo zdrowia. Tyle samo miłości, ciepła, zrozumienia, szacunku wśród najbliższych. Aby w kolejnych latach nigdy nie zabrakło nam zapału do wspierania kolejnych pokoleń. Niech jesień życia będzie najlepszym czasem do spełnienia niespełnionych marzeń i zamierzeń oraz właściwego korzystania z życiowej wiedzy. Życzę długich lat życia w dobrym zdrowiu, pełnych radosnego ciepła, pogody ducha. A każdy dzień niech dostarcza wiele radości i uśmiechu na twarzy.

Puentując swe wystąpienie, przytaczał słowa znanego amerykańskiego polityka, Benjamina Franklina: – Nie starzeje się ten, kto nie ma czasu. Prezes Marszałek życzył w związku z tym wszystkim seniorom braku czasu.

 

Majówka w Niechorzu

Marszałek przypomniał, jak przebiegał kończący się powoli rok działalności emeryckiego stowarzyszenia. Należące do niego osoby  jak zwykle miały sporo pomysłów na integrację i korzystanie z wolnego czasu. Po zabawie walentynkowej, obchodach Dnia Inwalidy i Dnia Kobiet, w kwietniu emeryci wybrali się do Szwecji. Zorganizowali też majówkę w Niechorzu, a następnie wyjazd do Kórnika i Rogalina. Zanim 21 czerwca powitali lato w Jaryszewie, dotarli do Niemiec. Od 28 czerwca do 1 lipca zwiedzali Świnoujście, Międzyzdroje, Kamień Pomorski, a 9 lipca Kołobrzeg. Od 20 sierpnia do 2 września wypoczywali na wczasach w Niechorzu. 13 września żegnali lato. W okresie od 19 do 23 września wyprawili się natomiast na wycieczkę między innymi do Zakopanego.

26 listopada członkowie PZERiI bawić się będą z okazji andrzejek. Z kolei 9 grudnia w kościele św. Krzyża pomodlą się na mszy św. w intencji emerytów, rencistów i inwalidów. 14 grudnia zakończą rok biesiadą opłatkową.

Gośćmi czwartkowej imprezy byli m. in. samorządowcy i nowy proboszcz parafii kolegiackiej Tomasz Ren.

Życzę, byście dalej mogli państwo prowadzić tak ciekawe i aktywne życie. Żeby było ono przepełnione miłością najbliższych, wspaniałymi przyjaźniami. Kolejnych wspaniałych wyjazdów, kolejnych nowych znajomości. Dziękuję w imieniu trochę młodszego pokolenia za rady, mądrości i doświadczeń, które nam przekazujecie. Cieszę się, że w takim towarzystwie mogę spędzić czas – zwracała się do emerytów starosta Beata Hanyżak.

 

Ks. Ren: – Jesteście ważni

Wiceburmistrz Szamotuł Dariusz Wachowiak życzył, by gronu skupiającemu przedstawicieli trzeciego wieku dopisywało zdrowie, optymizm i pogoda ducha. Zastępca gospodarza gminy wyrażał też oczekiwania, by każdy następny dzień był tak piękny, jak miniony czwartek.

Ks. Tomasz Ren ujął uczestników spotkania dowcipem i humorem. Wyjawił on, że kończąc studia napisał pracę magisterską zatytułowaną: „Godność i posłannictwo ludzi starszych w Kościele i świecie”.

Życzę wam wiele sił i Bożego pokoju. Jesteście ważni. Macie swoje miejsce nie tylko w świecie, ale również w Kościele – stwierdzał T. Ren.

Wspominał on, że kiedy był młodszy, tańczył krakowiaka, a później, należąc do kółka tanecznego, ćwiczył cza-czę, pasodoble, rumbę, kroki do tańca wiedeńskiego.

Tak, że jak będziecie organizowali zabawę w karnawale, to też przyjdę. Możemy zatańczyć! Chcecie? – kontynuował swą wypowiedź kanonik w zjednującym mu sympatię, żartobliwym tonie, na co obecni na sali  zareagowali entuzjastycznie gorącym aplauzem i okrzykami aprobaty.

Wicedyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Maria Przybylska poinformowała z kolei emerytów, że w ramach prezentu, instytucja którą reprezentuje, oferuje im bezpłatną kawę, herbatę lub ciasteczko w kawiarni „Napoleon”. Z propozycji tej będzie można skorzystać w listopadzie lub w grudniu (do 22.12.), realizując bon udostępniony przez OPS.

W trakcie czwartkowej uroczystości przewodzący emeryckiej organizacji Jan Marszałek przekazał ważną wiadomość, mianowicie,  że jej członkowie zyskali po wielu latach bezskutecznych starań nową siedzibę. Od 1 września została ona przeniesiona z Rynku 35 do wyremontowanych pomieszczeń budynku przy Rynku 16/17, w których niegdyś funkcjonował skarbiec banku PKO. Do nowego lokum sąsiadującego z obecną siedzibą OPS, wchodzi się z ul. Kościelnej. Przedstawiciele szamotulskiego oddziału PZERiI pełnią swe dyżury w poniedziałki i środy, w godzinach od 10.00 do 12.00.

ika

 

 

 

Poprzedni
Następny