15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Siatkarki z czterech krajów w „Wacławie”

Zawodniczki węgierskiego Vasas Óbuda Budapest zwyciężczyniami Amica Cup 2023

 

19. edycja turnieju siatkówki kobiet Amica Cup 2023 dobiegła końca. W tegorocznej edycji turnieju odbywającego się tradycyjnie w szamotulskiej Hali „Wacław”, o miano najlepszej drużyny walczyły zespoły z Polski, Węgier, Czech i Niemiec. Po zaciętej rywalizacji, to właśnie mistrzynie Węgier doprowadziły do finałowego zwycięstwa swojej drużyny.

Pierwszego dnia rozgrywek (29 września), podczas meczu otwierającego zaprezentowała się drużyna #VolleyWrocław przeciwko Vasas Óbuda Budapest. Zaciętą rywalizację wygrała drużyna z Węgier 3:1 (25:22, 25:21, 23:25, 25:16), która po przegranym trzecim secie, zaliczyła długą serię punktową od początku 4 partii i tym samym już do samego końca utrzymała znaczną przewagę.

W kolejnym meczu zmierzyła się ze sobą niemiecka drużyna Dresdner SC. z czeską VK Duklą Liberec, obie drużyny zafundowały kibicom wiele sportowych emocji. Dynamicznie prowadzone wymiany sprawiały, że sytuacja na parkiecie zmieniała się co chwilę. Najczęściej wynik był remisowy, jednak to niemieckie siatkarki punkt po punkcie w końcówkach setów wysuwały się na prowadzenie. Ostatecznie, starcie zakończyło się zwycięstwem Dresdner SC. 3:1 (25:22, 25:20, 22:25, 25:20).

Kolejny dzień siatkarskich rozgrywek podczas tegorocznej edycji Amica Cup otworzyły drużyny, które w piątek odniosły zwycięstwa. Tym razem zmierzył się zespół Vasas Óbuda Budapest z Dresdner SC., które stoczyły ze sobą wyrównaną walkę. Był to pierwszy mecz, który zakończył się piątym setem i był to najlepszy set na tym turnieju. Ostatecznie minimalnie lepsze okazały się zawodniczki ze stoicy Węgier i wygrały cały mecz 3:2 (25:23, 23:25, 15:25, 25:20, 15:13).

W drugim sobotnim spotkaniu VK Dukla Liberec łatwo, w 3 setach, ograła #VolleyWrocław (25:19, 25:22, 25:20).

Sukces zawodniczek z Budapesztu

Na zakończenie niedzielnych rozgrywek Węgierki rozegrały kolejny pięciosetowy mecz, podczas którego pokonały drużynę z Czech, co zapewniło im wygraną w całym turnieju. Drugie miejsce zajęły siatkarki z Drezna, które w ostatnim meczu wygrały z drużyną #VolleyWrocław. Tuż za nimi uplasowały się Czeszki, natomiast na ostatnim miejscu znalazły się Polki.

Oprócz nagród zespołowych, najlepszym zawodniczkom turnieju przyznane zostały również nagrody indywidualne. Najlepszą środkową bloku okazała się Anna Lewandowska z #VolleyWrocław; najlepszą libero – Dalma Juhar z Vasas Óbuda Budapest; najlepszą przyjmującą – Jennifer Janiska z Dresdner SC.; najlepszą rozgrywającą – Sara Straube – Dresdner SC.; najlepszą atakującą – Nikol Kvapilova z VK Dukla Liberec; MVP turnieju – Taylor Bannister – Vasas Óbuda Budapest.

– Udział w turnieju Amica Cup 2023 był wspaniałym doświadczeniem, ponieważ mieliśmy okazję zmierzyć się z wieloma świetnymi drużynami. Każdy dzień był dla nas dość wymagający, a szczególnie ostatnie dwa mecze, kiedy musieliśmy rozegrać pięć setów. Pomimo pewnych trudności, chwilowego znalezienia się na przegranej pozycji, nasz zespół walczył do końca. Jestem naprawdę dumna z reprezentantek naszej drużyny – powiedziała po meczu Karmen Kočar, asystentka trenera Vasas Óbuda Budapest.

– Gratuluje zespołom, które pokazały bardzo wysoki, międzynarodowy poziom gry w czasie tego turnieju. Zacięta sportowa rywalizacja w atmosferze wzajemnego szacunku i solidarności, prowadzi do promowania właściwych postaw – nie tylko w sporcie, ale również w życiu. To właśnie dlatego Grupa Amica ponownie została sponsorem tytularnym rozgrywek. Doskonale się to wpisuje w wartości naszej firmy – podkreśla Michał Rakowski, członek zarządu ds. finansowych i zasobów ludzkich w Grupie Amica.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: Interia Sport, Radio Wielkopolska, Radio Poznań, wPoznaniu.pl, Gazeta Szamotulska, Strefa Siatkówki (siatka.org) oraz Wielkopolska Siatkówka.

W przyszłym roku super jubileusz

Ryszard Frąckowiak, pomysłodawca i organizator turnieju od pierwszej jego edycji zaznacza, że w tegorocznym Amica Cup po raz pierwszy spotkały się na parkiecie „Wacława” drużyny reprezentujące cztery kraje: – W tym roku po raz pierwszy mieliśmy turniej czterech narodów. Do tej pory podziwialiśmy w Szamotułach polskie zespoły oraz jeden bądź dwa zagraniczne, w tym roku mamy cztery zespoły z czterech krajów. A muszę powiedzieć, że w tym roku zainteresowanie turniejem było bardzo duże, bowiem już po zamknięciu listy uczestników zgłosiły się jeszcze drużyny z Grecji i Niemiec. Niestety, musiałem odmówić, może pojawią się w Szamotułach w przyszłym roku.

W przyszłym roku turniej siatkarski odbędzie się po raz 20. – Już myślimy o przyszłorocznym super jubileuszu – zapowiada Michał Rakowski.

Patronat medialny nad turniejem Amica Cup 2023 objęły redakcje: Interia Sport, Radio Wielkopolska, Radio Poznań, wPoznaniu.pl, Gazeta Szamotulska, Strefa Siatkówki (siatka.org) oraz Wielkopolska Siatkówka.

(mal)

Foto: Drugie miejsce w turnieju zajęły siatkarki z Drezna, które w ostatnim meczu wygrały z drużyną #VolleyWrocław

Poprzedni
Następny