15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ściany jak gąbka, która nie wysycha

Pół miliona złotych to początek wydatków

16 września minie termin składania odpowiedzi-propozycji na zapytanie ofertowe o koszt prac konserwatorskich i restauratorskich przy kościele parafialnym pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Obrzycku. To pierwszy z kilku etapów, których zabytkowa świątynia wymaga.

Z programu prac konserwatorskich przygotowanego przez uznaną w branży specjalistkę Monikę Rzegocińską-Wiącek (z pracowni Art-Kons z Ostrowa Wielkopolskiego) wyłania się seria problemów, z którymi od dawna boryka się gmach kościoła w Obrzycku. Ich eliminacja będzie kosztować miliony złotych. Bez tych wydatków degradacja zabytku jeszcze przyspieszy.

Mimo wcześniejszych prób izolacja fundamentów wciąż okazuje się nieskuteczna. Skutkuje to podciąganiem wód gruntowych. Ściany i podłoga są jak wilgotna gąbka, która nigdy nie wysycha. Nie oddają wilgoci z powodu błędnego doboru farb gruntu i techniki układania posadzki we wcześniejszych latach. Wilgoć pozostaje w ścianach i przesiąka wyżej. Stąd mamy wewnątrz świątyni wyczuwalny zapach stęchłej wilgoci. Na ścianach można łatwo znaleźć wiele zawilgoceń, zasoleń, pęcherzy i ciemne naloty grzybów. Do tego problemu swoje dorzuca wilgoć kondensacyjna występująca wewnątrz gmachu przy dużych zmianach temperatury.

Zadaniem wykonawcy prac w pierwszym etapie będzie renowacja powierzchni tynków wewnętrznych w pobliżu posadzki. Nie każda firma podoła takiemu zadaniu w zabytkowym kościele. W dużym skrócie zakres zamówienia obejmie wyczyszczenie tynku z zabrudzeń i wtórnych nawarstwień, wstępne oczyszczenie powierzchni, usunięcie wtórnego wymalowania, starych wyprawek, łat cementowych i gipsowo-wapiennych oraz uzupełnień, których powierzchnia różni się od oryginalnej faktury tynku, usunięcie luźnych, spękanych i zmurszałych partii tynku, impregnacja strukturalna tynku zaakceptowanego do dalszych prac, dezynfekcja zawilgoconych lub zagrzybionych partii tynku i wątku ceglanego oraz uzupełnienia i rekonstrukcja tynku do uzyskania pożądanego efektu.

W programie prac konserwatorskich dla kościoła renowacja tynków wewnętrznych została rozpisana po etapach osuszania i odwadniania gmachu, wzmocnienia nadwątlonych miejsc w murach, usunięcia usterek dachu i rynien oraz prac konserwatorskich przy elewacji.

Inwestorem-zamawiającym jest parafia świętych apostołów Piotra i Pawła w Obrzycku. Jedynym kryterium wyboru będzie cena. Wybrana firma dostanie czas do końca września 2025 r. na realizację zadań. Zdecydowana większość pieniędzy (490 tys. zł) na zapłatę parafia uzyska za pośrednictwem Urzędu Miasta Obrzycko z dotacji rządowego funduszu „Polski Ład: Program Odbudowy Zabytków”.

RB

 

Foto: W pierwszym etapie prace konserwatorskie i restauratorskie kościoła w Obrzycku pochłoną ponad 500 tys. zł.

Poprzedni
Następny