15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Rzeźby trafią do przedszkoli

 Międzynarodowy plener rzeźbiarski ruszył w środę

    W środę 23 sierpnia – jak co roku – Park Zamkowy w Szamotułach zaczął rozbrzmiewać odgłosem pił i dłut. Oznacza to rozpoczęcie XII Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Wielki Powrót Rzeźb”.
     Przypomnijmy, że wydarzenie to nawiązuje do tradycji szamotulskich plenerów, które odbywały się w latach 80-tych.

– Z tych plenerów nie przetrwała już żadna rzeźba, ale przetrwał sentyment, dobre wspomnienia starszych mieszkańców i nasz szacunek do dawnej idei. Dlatego 13 lat temu zdecydowałem się na reaktywację plenerów. Inspirował mnie do tego nasz lokalny rzeźbiarz Eugeniusz Tacik, któremu jestem za to bardzo wdzięczny. Teraz po latach możemy już mówić o naszej rzeźbiarskiej tradycji. Rzeźby co roku są bardzo pozytywnie odbierane przez mieszkańców, a zdobią wiele miejsc w mieście oraz we wszystkich wsiach – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
W dużych kłodach drewna swój artystyczny ślad odciśnie tradycyjnie ośmiu rzeźbiarzy. Będą to: Aleksandra Kus, Magdalena Malá (Czechy), Viktoria Popova (Ukraina), Janusz Błażejewski, Mariusz Borowy, Mariusz Opoka, Jakub Staszak i

Łukasz Zabłocki.

W tym roku rzeźbiarze stworzą swe dzieła dla przedszkoli z miasta i gminy Szamotuły. Tematycznie więc rzeźby będą nawiązywać do nazw przedszkoli lub scenek kojarzących się z tymi placówkami.
Efekt pracy rzeźbiarzy będzie można podziwiać codziennie w parku, a zakończenie pleneru odbędzie się podczas rozpoczęcia Jarmarku Szamotulskiego w niedzielę 27 sierpnia o godz. 14.30. Następnego dnia rzeźby trafią do swoim miejsc docelowych.

(mal)

FOTO: Plenery rzeźbiarskie cieszą także małych szamotulan

Poprzedni
Następny