15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Rządowe pieniądze na pniewskie ulice

Konińska, Wspólna, Grobla i kilka innych

      30 maja, w Starostwie Powiatowym w Szamotułach Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński wręczył samorządowcom z powiatu szamotulskiego promesy na zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Środki z polskiego rządu otrzymały wszystkie gminy z powiatu, a także samorząd powiatu szamotulskiego.

Z majowego rozdania, na budowę ulic w Pniewach przekazano prawie 19 milionów zł. Doliczmy do tego ponad 7 milionów złotych przekazanych wcześniej na przebudowę ul. Ks. Mariana Maciejewskiego (już się rozpoczęła) i mamy kwotę, jaką nigdy dotąd w tak krótkim czasie gmina nie dysponowała na modernizację ulic. Nie wszystkie pieniądze trafią na konto samorządu pniewskiego. Z 19 milionów zł na drogi w gminie Pniewy, ponad 5 mln zł (5.102.082 zł) otrzyma powiat szamotulski na przebudowę drogi powiatowej – ulicy Konińskiej. O tej inwestycji mówiło się od wielu lat. Jest to droga prowadząca do kilku pniewskich firm, Komisariatu Policji, a także alternatywna droga dojazdowa do osiedla leśnego. Wstępny kosztorys przebudowy ul. Konińskiej opiewa na ponad 5,3 mln zł. Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, będzie to największa inwestycja powiatu szamotulskiego na terenie gminy Pniewy od początku działalności samorządów powiatowych, czyli od blisko ćwierćwiecza.

Gmina Pniewy złożyła wnioski na rozbudowę ulic Wspólnej i Jagiellońskiej oraz na przebudowę układu komunikacyjnego w Pniewach. Inwestycja na Wspólnej i Jagiellońskiej ma strategiczne znaczenie, zarówno jeżeli chodzi o dojazd do firm przy ul. Wspólnej, jak też o rozbudowę osiedla kwiatowego. Istotna jest bowiem budowa kanalizacji deszczowej łączącej osiedle kwiatowe ze zbiornikiem retencyjnym przy ul. Polnej. Ponadto utwardzona będzie nawierzchnia drogi gruntowej przebiegająca od ul. Wiśniowej do ul. Wspólnej, a także jedna z najmłodszych pniewskich ulic – Jagiellońska, położona między Słowiańską, a Wspólną. Na to zadanie gmina Pniewy otrzymała 9.357.500 zł.

Drugie zadanie, na które gmina otrzymała 4.465.000 zł związane jest z modernizacją i budową kilku krótszych ulic. Krótszych nie oznacza mniej istotnych dla komunikacji w mieście. W ramach przebudowy układu komunikacyjnego będą prowadzone inwestycje na ulicach: Grobla, Powstańców Wielkopolskich, Spacerowej i Tęczowej. Dużo się zmieni w najbliższym czasie.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Jedną z modernizowanych ulic będzie Grobla w centrum miasta

Poprzedni
Następny