15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Jarmark bożonarodzeniowy z dużym rozmachem

Rynek w Ostrorogu odżył!

Przez dwa popołudnia i wieczory, 27 i 28 listopada, centrum Ostroroga tętniło życiem jak rzadko kiedy. Sobotni jarmark bożonarodzeniowy i niedzielna impreza „Mikołajkowy Zawrót Głowy” ściągnęły na rynek publiczność nawet z sąsiednich gmin. Wspomnę, że poprzedni „Mikołajkowy Zawrót Głowy” odbył się w 2019 r. na szkolnym korytarzu, jak co roku. Tym razem scenę ustawiono na rynku. Tak było bezpieczniej, bo szkoła boryka się z koronawirusem wśród dzieci.

 Wredny wirus nieco zamieszał w programie weekendowych atrakcji na świeżym powietrzu. Niektórzy z mających wystąpić uczniów musieli pozostać w domach. Inni wykonawcy wchodzili na scenę wcześniej i na dłużej, żeby wypełnić zwolniony czas. Wystąpiły niezawodne „Ostrorogskie Jaśki”, duet Amanda Kierus i Jakub Zachciał oraz wokalista Paweł Lisek, Duże zainteresowanie wzbudził teatr cieni. Odbył się także pokaz umiejętności psów, których opiekunowie są członkami lub sympatykami wronieckiej fundacji „Animaniacy”. W niedzielę zaśpiewał chór „KIDS Gospel Joy” oraz Magdalena Janicka i Robert Wojciechowski, znani z udziału w konkursie „Voice of Poland”.

Świąteczny jarmark na rynku w Ostrorogu był spełnieniem wielkiego marzenia Grażyny Szydłowskiej, przez wiele lat szefowej miejscowej biblioteki. Organizacja wysoko ocenianego przez gości jarmarku okazała się możliwa dzięki dofinansowaniu kwotą 119 200 zł projektu „Biblioteka w Ostrorogu BLISKO mieszkańców”. Biblioteka dostała je po złożeniu skutecznego wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Pieniędzy z ministerstwa wystarczy także na szkolenia dla bibliotekarzy i przedstawicieli społeczności lokalnej, teatrzyki dla dzieci, spotkania ze sztuką, wieczornicę i warsztaty medialne. Za dofinansowanie z MKiDN już 24 listopada członkowie klub seniora „Jaśki” poznali tajemnice renowacji starych mebli. Uczyli się na gotowych szablonach, z których powstały świąteczne lampiony.

Drewniane stragany z przyłączami energii elektrycznej były udostępnione dla wystawców za darmo. Stowarzyszenie „Mamy Dzieciom” z Dobrojewa w ten weekend rozpoczęło pomaganie w akcji „Paczuszka dla Maluszka” dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Kiekrzu. Zachęcano, żeby przynieść i wrzucić do wiklinowego kosza pod jedną z dużych choinek fanty potrzebne dla małych dzieci (np. kosmetyki, pieluchy, chusteczki, soki, trwałą żywność dla niemowląt, gotowe obiadki). Darczyńcy mogli w zamian z czystym sumieniem wziąć z choinki pamiątkową tekturową zawieszkę-bombkę z danymi akcji. Oprócz tego ekipa „Mamy Dzieciom” oferowała własnoręcznie wykonane choineczki, barszcz (po 3 zł za kubek), rozgrzewający zimowy napój bezalkoholowy (5 zł), paszteciki (2 zł za sztukę) i krokiety (4 zł). Kwota 430 zł z jej dochodu trafiła na konto Rady Rodziców.

Na jarmarku znalazły się także pierniki, wypieczone wspólnie przez członkinie Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi „Szczepany” i KGW Kluczewo Huby. Na straganie stowarzyszenia „Aktywne Kobiety” z Bobulczyna czekały m.in. ręcznie dziergane serwetki, unikatowe dekoracje świąteczne, kawa, herbata i smakowitości domowej roboty noszące specjalne nazwy – „Niezły bigos” (za 6 zł), „Moja wina, twoja wina, grzaniec” (8 zł), „Czy te oscypki są z serem?” (4 zł) i „KUPniok” (6 zł). Działał także stragan Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrorogu, gdzie na klientów czekały obrazy, bransoletki, majeranek z tegorocznych zbiorów, miód, lawendowe woreczki świąteczne i talony na choinki. Przedstawicieli uniwersytetu zachęcały: – Zbieramy na działalność UTW. Dorzucajcie się, w końcu kiedyś też będziecie seniorami. Można się targować!

Rada Rodziców przygotowała (lub zebrała zrobione przez dzieci) stroiki i wieńce adwentowe. Swoje stoiska miały również: „Pigwusiowo” Katarzyny Spychały z Nowej Wsi, znanej wielu mieszkańcom nie tylko naszego powiatu z prowadzenia warsztatów artystycznych, szkółka leśna z Podrzewia i biblioteka z Ostroroga. Na jednym ze straganów serwowało imponujący wybór domowych wypieków. Kto trochę pospacerował i poszukał, mógł zaopatrzyć się  woreczki z orzechami laskowymi, miód pitny i wyroby z pszczelego wosku.

Dużą atrakcją była loteria fantowa, której losy kosztowały 5 zł, bogata dzięki życzliwości i hojności sponsorów. Na wyniki losowania najcenniejszych przedmiotów w niedzielę ludzie czekali mimo padającego już deszczu.

Oprócz rodziców wiele ciężkiej pracy w organizację jarmarku włożyły panie z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ostroróg, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły, strażacy-ochotnicy, dźwiękowcy i scenografowie.

Przedstawiciele Rady Rodziców, pod wodzą Karoliny Barciszewskiej, podliczyli, że dochód z weekendowych imprez wyniósł 27 676,85 zł. Celem zbiórki był zakup placu zabaw dla dzieci. Dyrektor szkoły Maciej Polanowski podziękował wszystkim wolontariuszom i pomocnikom, a zwłaszcza szefowej Rady Rodziców Karolinie Barciszewskiej: – Jak mało kto, potrafi pani skutecznie działać, organizować, bezinteresownie pomagać i przede wszystkim rozmawiać z ludźmi. Udało się pani zgromadzić wokół siebie wielu wspaniałych rodziców, z którymi dla dobra dzieci tworzycie zgraną drużynę. W imieniu całej szkolnej społeczności zapewniam, że bardzo to doceniamy i bardzo Wam za to dziękuję. Taka współpraca z rodzicami jest dla nas wszystkich zaszczytem. – Dziękuję w imieniu swoim, jak i rodziców za miłe słowa. Jest to zasługa nasz wszystkich .Staliśmy się wszyscy jedną wielką rodziną za to z całego serca dziękuję – odpowiedziała Barciszewska.

 

Gwiazdor czekał na dzieci w fantazyjnie oświetlonych saniach. Pozował do zdjęć i na do widzenia wręczał paczkę z prezentami

 

W sobotni wieczór zaśpiewali nam Amanda Kierus i Jakub Zachciał. Dzięki nim klimat zrobił się tak świąteczny, że za chwilę zaczął prószyć lekki śnieg

 

W niedzielę na scenie wystąpił poznański chór „KIDS Gospel Joy”

 

Piosenki ze sceny i dalekosiężne efekty wizualne przyciągały nawet przypadkowo przejeżdżających przez Ostroróg. Pod namiotami można było zjeść np. krokiety i wypić barszcz

Poprzedni
Następny