15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ruch na Rynku przywrócony

Zakończyły się rozpoczęte 11 października ubiegłego roku prace remontowe na szamotulskim Rynku. W czwartek przywrócony został w pełni ruch w centrum miasta.

Warto pamiętać, że na Rynku po jego rewitalizacji została zmieniona organizacja ruchu – obowiązuje strefa zamieszkania. Strefy takie wyznacza się na dużych osiedlach, w rejonach osiedli domków rodzinnych, a nawet w centralnych miejscach miejscowości. Ograniczają one prawa kierowców, dając większą swobodę pieszym. W strefie zamieszkania pieszy nie musi korzystać z chodnika czy drogi dla pieszych, może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

Wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi czyli obowiązuje zasada „prawej ręki”. Wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączenie się do ruchu, więc kierujący wyjeżdżający na drogę ze strefy zamieszkania zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu. Dopuszczalna prędkość pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h. Zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu. W strefie zamieszkania dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej.

O początku jak i końcu strefy zamieszkania informują specjalne znaki na których znajduje się pojazd, domek, oraz dwie postacie, w tym jedna z piłką. Znaki te określone są według obowiązujących przepisów symbolami D-40 – strefa zamieszkania i D-41 – koniec strefy zamieszkania.

(mal)

Poprzedni
Następny