Czekamy do końca czerwca
W marcu grupa 220 rolników z gminy Szamotuły złożyła do urzędu miasta petycję z prośbą o obniżenie podatku rolnego na ten rok. Radni na razie wstrzymują się z podjęciem decyzji w tej sprawie. Czekają na decyzje rządowe.
„Wnosimy petycję w przedmiocie podjęcia uchwały w przedmiocie obniżenia podatku rolnego na rok 2024, a także podejmowanie podobnych uchwał w przyszłości w sytuacji, gdy cena skupu żyta, którą realnie można uzyskać, jest znacząco niższa aniżeli wynika to z ustawy. Wnosimy również o rozważenie możliwości umorzenia co najmniej jednej z rat tego podatku, jako formy jego obniżenia” – napisali autorzy petycji.
Podatek rolny ma dwie stawki: za grunty gospodarstwa rolnego to równowartość 2,5 kwintala żyta – od 1 hektara przeliczeniowego, za pozostałe grunty rolne, które podlegają podatkowi rolnemu, to równowartość 5 kwintali żyta – od 1 hektara. Stawki podatku zależą od średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów przed kwartałem, który poprzedza rok podatkowy. Wysokość ceny skupu żyta ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w „Monitorze Polskim” do 20 października roku, który poprzedza rok podatkowy. Według GUS, cena kwintala żyta wynosi 89,63 zł. Tymczasem autorzy petycji wskazują, że faktyczna cena żyta to 50 – 53 zł za kwintal.
„Podjęcie uchwały byłoby cennym wsparciem dla gospodarstw rolnych oraz rodzin mieszkających na terenach wiejskich gminy Szamotuły” – zaznaczają autorzy petycji. Co na to gmina?
Szczegóły w gazecie
FOTO: Petycję w sprawie obniżenia podatku rolnego rolnicy wręczyli burmistrzowi Kaczmarkowi podczas protestu w dniu 20 marca