Kaźmierz solidaryzuje się z Bystrzycą Kłodzką
W przyszłym roku gmina Kaźmierz obchodzić będzie 30-lecie współpracy z gminą Bystrzyca Kłodzka. Żywioł powiedział w tym roku brutalne „sprawdzam”. Mieszkańcy gminy Kaźmierz poderwali się do pomocy zaraz po informacjach, że również Bystrzyca Kłodzka ucierpiała w powodzi.
Rady obydwu gmin spotykają się corocznie, by obchodzić kolejne rocznice nawiązania współpracy. – My niżej podpisani, kierując się celami i zasadami współpracy i partnerstwa, mając na uwadze wieloletnie doświadczenie współdziałania zapoczątkowanego uchwałami Rad podjętymi w dniu 10 listopada 1995 r., w przekonaniu o wzajemnych korzyściach wynikających z zacieśnienia dotychczasowych kontaktów, dążyć będziemy do dalszego rozwijania efektywnej współpracy między społecznościami, instytucjami, stowarzyszeniami i przedsiębiorcami naszych Gmin. Mamy świadomość, że współpraca w dalszym ciągu będzie ważnym elementem promocji i popularyzacji walorów naszych Gmin oraz otworzy nowe perspektywy rozwoju w dziedzinach interesujących partnerów – zapisano w uzasadnieniu uchwały, przyjętej przez obie rady w październiku ubiegłego roku. Nie ma w niej zapisu o solidarnej pomocy w razie kataklizmu, ale takich słów nie trzeba zapisywać. To jest oczywiste, że w potrzebie najbliższym trzeba pomóc.
W poniedziałek 16 września, zaraz po dramatycznych informacjach przesyłanych przez media, gmina Kaźmierz rozpoczęła zbiórkę humanitarną dla powodzian z gminy Bystrzyca Kłodzka. Zostały uruchomione dwa główne punkty zbiórek – w jednostkach OSP w Kaźmierzu i w Bytyniu. Ponadto uruchomiono mniejsze punkty zbiórek w sołectwach. Od samego początku mieszkańcy chętnie ruszyli z pomocą. Już po pierwszym dniu zapełniono trzy busy i dwie przyczepki, które następnego dnia przetransportowały niezbędne artykuły do Kotliny Kłodzkiej. W zbiórkę zaangażowało się wielu wolontariuszy. Wśród nich samorządowcy, strażacy, Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa, szkoły, przedszkola, seniorzy, stowarzyszenia, organizacje, instytucje i osoby prywatne. W pierwszym transporcie dostarczono głównie żywność oraz wodę. Drugi transport dostarczył między innymi środki czystości, higieny osobistej, pieluchy, mokre chusteczki, sprzęty do sprzątania, wiadra, łopaty, mopy, szczotki, odzież roboczą, ochronną jak i codziennego użytku, kalosze, rękawice, osuszacze, artykuły szkolne.
(sc)
Zdjęcie: Do transportowania darów posłużyć może również samochód osobowy