15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Posprzątali brzegi Warty we Wronkach

Świetne uczczenie Dnia Ziemi!

Wronczanie (i nie tylko!) tłumnie dołączyli do IX Sprzątania Brzegów Warty oraz innych rzek i jezior, w sobotę 22 kwietnia. Mimo że dzięki akcjom z poprzednich lat oczyszczono nadwarciańskie brzegi z wieloletnich złogów śmieciowych, to niestety wciąż było co zbierać.

Nadwarciańskie porządki we Wronkach zorganizowała fundacja „Serce Doliny Warty”. W akcji uczestniczyło 126 wolontariuszy oznakowanych pamiątkowymi identyfikatorami. W tej grupie znalazły się zuchy z 11. Gromady Zuchowej „Niezwyciężone Małolaty”, harcerze z 5. Wronieckiej Drużyny Harcerskiej „Czerwone Berety”, 12. Harcerskiej Drużyny Pożarniczej „Chęchacze”, 1. Drużyny Wędrowniczej „Szlak” oraz ekipa z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasz Dom” z Chrzypska Wielkiego.

Po odprawie prezesa fundacji Marcina Wilka przy wiacie w Olszynkach czyściciele ruszyli w teren. Właśnie mijał kwadrans po południu. W ciągu półtorej godziny przetrząsnęli lewy i prawy brzeg Warty na długości około 2 kilometrów. Na lewym brzegu sprzątanie objęło odcinek od oczyszczalni ścieków do końca bulwaru. Uzbierano 870 kg odpadków, które pomieściły się w 90 workach. Najbardziej osobliwym znaleziskiem był stary materac. Odzyskano 42 butelki zwrotne po piwie, które odpłatnie odebrał Zbigniew Grzyl, właściciel centrum handlowego przy ul. Mickiewicza. Na solidnie przewietrzonych i zgłodniałych wolontariuszy czekały w Olszynkach gorące kiełbaski i bułki.

– Akcja spowodowała, że odkryliśmy dwa dzikie wysypiska śmieci po obu stronach mostu drogowego na ul. Chrobrego. To był przerażający widok. Można tam było znaleźć wszystko. Na co dzień ludzie chodzący bulwarem widzą ten bałagan. Częściowo udało się nam go posprzątać – powiedział Marcin Wilk.

Akcja miała swoich sponsorów. Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. we Wronkach tradycyjnie dostarczyło butelkowaną wodę, Starostwo Powiatowe w Szamotułach – upominki, a Bank Spółdzielczy we Wronkach plecaki dla dzieci. Na liście wspomagających akcję (czynem lub wsparciem) znalazły się: firma Wroklech (jej pracownicy dołączyli do akcji, sprzątając wcześniej brzeg Warty na odcinku między Wronkami a Starym Miastem), Młodzieżowa Rada Gminy Wronki, Rada Seniorów we Wronkach, koło PZW „Warta” Wronki, OSP Wronki, „Nasz Bus”, hotel „Wartosław”, Amica, firma „Anioł” Sławomira Hercki, stacja paliw „Avia”, skład materiałów budowlanych i instalacyjnych „Inwestor” we Wronkach i patron medialny „Wroniecki Bazar”. Gmina Wronki ufundowała drobne upominki dla najmłodszych, a także zapłaciła za wywóz i zagospodarowanie śmieci.

RB

RZbior18

Po odprawie, wyjaśniającej co i jak, ekipa czyścicieli przez chwilę pozowała do wspólnych zdjęć przy wiacie w Olszynkach. Worki były jeszcze puste, a rękawiczki czyste

Poprzedni
Następny