
Jak rozbłyskująca w mroku latarnia
Jak wkraczać w dorosłość po życiowych traumach i porażkach, kiedy czujemy się zawiedzeni i poranieni? Pod czujną pieczą zespołu kuratorów sądowych, prowadzących w stolicy powiatu świetlicę środowiskową, młodzież dźwigająca na swych barkach bagaże przykrych doznań odzyskuje zaufanie do ludzi i siebie.
Niełatwo odnaleźć się, kiedy nie jest nam okazywane zrozumienie, akceptacja, nie możemy liczyć na najbliższych, zwierzyć się im. To wszystko piętrzy przeszkody, których pokonanie wydaje się niemożliwe. Tym, których przytłaczają otaczające ich realia, właściwy kierunek pomaga obrać grono specjalistów od 12 lat angażujących się w funkcjonowanie istniejącej w Szamotułach świetlicy środowiskowej „Anioły”.
Mogą odnaleźć w sobie pasje
Trafiają do niej między innymi osoby pochodzące z rozbitych rodzin, zmagających się z rozmaitymi problemami na przykład alkoholowymi. Niekiedy podopieczni świetlicy uzależnieni są od środków psychotropowych. Młodzież ze względu na okoliczności w których funkcjonuje, jest zagubiona, nie radzi sobie ze spoczywającymi na niej obowiązkami. Nie wie jak dbać o siebie i chronić się przed zagrożeniami, mogącymi komplikować jej prawidłowy rozwój. Niebezpiecznym bodźcem mogą okazać się grupy rówieśnicze, zachęcające do zgubnego stylu życia, w efekcie którego młodzież traci pewność siebie i poczucie swojej wartości. Bywa, że presja otoczenia kończy się prześladowaniami, obrażaniem, poniżaniem wrażliwych, bezradnych osób, które czują się pozostawione same sobie.
– Staramy się jak najlepiej przygotowywać naszych podopiecznych do ról, które będą pełnić w przyszłości. W trakcie odbywających się zajęć, uczestniczące w nich osoby przekonują się co chciałyby robić, jako dorośli. Jakie zadania, zainteresowania odpowiadają im, sprawiają przyjemność i satysfakcję. Ktoś może odnaleźć w sobie pasję do bycia artystą, muzykiem. Ktoś inny będzie realizował się na gruncie działań społecznych i socjalnych. Nasze spotkania sprawiają, że młodzież staje się bardziej otwarta, odważniej podejmuje wyzwania. Uświadamia sobie co daje jej siłę, radość, harmonię i spokój, pozwalające przetrwać także ciężkie chwile i porażki, nie załamując się – wyjaśnia kierująca zespołem kuratorów sądowych Agnieszka Nowaczyk.
Pogadanki, prelekcje i wspólne wyjazdy
W czerwcu młodzież z szamotulskiej świetlicy środowiskowej brała udział w odbywających się w Mielnie warsztatach profilaktycznych dotyczących uzależnień. W ich trakcie omawiano jak rozwiązywać problemy i jak przygotować się do nadchodzących wakacji, by bezpiecznie je spędzać. Podopieczni świetlicy uczestniczyli także w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych w Międzychodzie. Odwiedzili poznańską fundację „Nie wykluczaj mnie”, pozyskując wiedzę na temat dbania o zdrowie psychiczne.
– Przed okresem letnim uczulaliśmy prowadzoną przez nas grupę na to, że chociaż wakacje to czas rozluźnienia, kiedy czujemy się swobodni, należy być ostrożnym na przykład w dobieraniu sobie nowych znajomych, by nie wpaść w źle oddziaływujące na młodzież towarzystwo – informuje A. Nowaczyk.
Z oferty świetlicy „Anioły”, prowadzonej przy współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej i gminy Szamotuły, korzysta blisko 40 osób. Są one w wieku od 14 lat do okresu studenckiego.
– Młodzież, która przed laty związała się z nami, utrzymuje te kontakty także po rozpoczęciu studiów – zaznacza Agnieszka Nowaczyk.
Dla podopiecznych świetlicy środowiskowej, formami terapii są nie tylko zajęcia, pogadanki czy prelekcje, ale również wspólne wyjazdy, podejmowane inicjatywy, realizowane projekty.
– Zakładamy, że nasi starsi podopieczni są wzorem i przykładem dla młodszych, wpływając na ich zachowania i kształtowanie zasad życiowych – oznajmia, przewodząca zespołowi kuratorów sądowych A. Nowaczyk.
Opiekunowie młodzieży podpowiadają jak powinna ona postępować, by miała pozytywne nastawienie, czuła się spełniona, szczęśliwa, potrzebna innym. Uświadamiają także, czego młodzi ludzie mają się wystrzegać, jak zdobywać życiową mądrość i doświadczenie, by procentowały one w przyszłości. Działalność kuratorów sądowych jest dla nastolatków po przejściach, swoistym drogowskazem, który jak latarnia rozświetla wyboiste, kręte, niekiedy mroczne życiowe ścieżki i zaułki. Placówka „Anioły” wznowi swoją pracę we wrześniu, po wakacyjnej przerwie.
To już czwarty Przystanek PaT
Sprawdzonym i istotnym elementem terapii dla młodzieży są corocznie organizowane w Szamotułach przez kuratorów sądowych i lokalne instytucje Przystanki Profilaktyka a Ty. Łączą one blisko 600 młodych ludzi w jedną społeczność. Dają energię, wiarę w drugiego człowieka, opierają się na wzajemnym szacunku, zapewniając także świetną zabawę. Profilaktyczne przesłania skierowane do ich odbiorców stawiają na relacje promujące życie bez uzależnień, będące remedium na samotność, stres, przygnębienie. Bo to właśnie one podpowiadają złe rozwiązania, często przeradzające się w poważne kłopoty, z których trudno wybrnąć. Przystanki PaT promują modę na życie bez uzależnień, pozwalają uwolnić się od samotności i dają do tego odpowiednią przestrzeń. Zachęcają do zdrowego stylu życia, bazując na profilaktyce rówieśniczej, której nastolatki uczą się nawzajem.
Przedsięwzięcie, które w tym roku ma odbyć się w stolicy powiatu już po raz czwarty, organizowane jest przez Sąd Okręgowy w Poznaniu, reprezentowany przez kuratora okręgowego wraz z II Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Szamotułach. Kuratorów wspierają Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szamotułach. W akcje profilaktyczne angażują się także szkoły – Zespół Szkół nr 3 prowadzący edukację zawodową, Liceum Ogólnokształcące im. ks. P. Skargi oraz Szkoła Podstawowa nr 2.
Coroczna impreza PaT integruje młodych ludzi z powiatu szamotulskiego i międzychodzkiego. Na uczestników profilaktycznego wydarzenia czeka moc atrakcji. Dostępne są bezpłatne warsztaty prowadzone przez zawodowych instruktorów. Młodzież ma do wyboru około 30 propozycji zajęć: teatralnych, malarskich, artystycznych, plastycznych, crossfitowych, kulinarnych, florystycznych, fotograficznych, hip-hopowych, tanecznych obejmujących między innymi flamenco, folklorystycznych, archeologicznych. Można korzystać z instruktażu związanego z wizażem, rękodziełem, makramą, haftem szamotulskim. Dostępne są pogadanki z twórcą PaT-owskich Przystanków Grzegorzem Jachem, koncerty, spektakle wykonywane przez wybrane grupy uczestników imprezy.
FOTO: Warsztaty profilaktyczne Bezpieczne Wakacje świetlicy „Anioły” z szamotulską grupa PaT w Mielnie