15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pijana kobieta za kierownicą porsche

Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na drogach powiatu

Od soboty 16 do piątku 22 września trwała policyjna akcja Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Już w pierwszych dniach kampanii na terenie powiatu zatrzymanych zostało troje podejrzanych o kierowanie samochodami w stanie nietrzeźwości. Niechlubny rekord ustanowiła kobieta kierująca porsche w Dusznikach – 2,52 promila alkoholu w organizmie.

Jak informuje asp. Sandra Chuda z szamotulskiej policji, działania funkcjonariuszy ukierunkowane były na realizację założeń zgodnych z Wizją Zero – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kampania przewidywała działania podnoszące świadomość zagrożeń jakie mogą napotkać użytkownicy dróg. Organizatorzy Dni Bezpieczeństwa zwracają uwagę, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym są przede wszystkim prawidłowe zachowania jego uczestników.

– Jednym z problemów, na który należy zwrócić uwagę, jest niewątpliwie kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Nie ulega wątpliwości, iż takie zachowanie nie stanowi klucza do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko poważne konsekwencje prawne – podkreśla Sandra Chuda. – Przede wszystkim, wsiadając za kierownicę pojazdu pod  wpływem alkoholu, stwarza się zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego niezmiennie apelujemy do kierowców o właściwe zachowanie.

Pomimo policyjnych apeli, na drogach wciąż nie brakuje kierowców pozbawionych wyobraźni, a zwłaszcza odpowiedzialności. Tylko 16 i 17 września policjanci interweniowali wobec trojga z nich.

W sobotę 16 września policjanci szamotulskiej patrolówki zatrzymali kierującego fordem focusem, który miał 0,88 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej w Przecławiu. Policjanci udaremnili mu dalszą jazdę i zatrzymali prawo jazdy.

Następnego dnia funkcjonariusze interweniowali wobec dwojga nieodpowiedzialnych kierowców. – W Dusznikach podejrzana o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości kobieta została ujęta przez obywatelki, które zwróciły uwagę na jej podejrzaną jazdę. Po przeprowadzonym przez interweniujących policjantów badaniu stanu trzeźwości okazało się, iż podejrzana o kierowanie samochodem marki Porsche miała 2,52 promila alkoholu w organizmie – relacjonuje aspirant Chuda.

Kolejny podejrzany o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości został ujęty przez policjantów z Wronek. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Samołężu. Nieznany kierujący samochodem uderzył w ścianę sklepu, po czym odjechał z miejsca kolizji. Na drodze pozostawił m.in. tablicę rejestracyjną. Po sprawdzeniu okolicznego terenu okazało się, że sprawca nie zdołał odjechać daleko. Nieopodal funkcjonariusze zastali uszkodzonego forda mondeo. Na miejsce powrócił też podejrzany o kierowanie autem. Po sprawdzeniu jego stanu trzeźwości okazało się, że miał 0,90 promila alkoholu w organizmie.

Wszystkie te osoby odpowiedzą przed sądem. Grożą im wysokie kary pieniężne, zakaz kierowania pojazdami, a nawet kara więzienia. Postępowania w tych sprawach są w toku.

(mal), KPP

FOTO: Kierujący fordem mondeo, z 0,90 promila alkoholu w organizmie, uderzył w ścianę sklepu w Samołężu, po czym odjechał z miejsca kolizji

Poprzedni
Następny