15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Piernikowe Mikołajki

Podczas jednego z zebrań wiejskich w Baborówku, padła propozycja założenia w wiosce  Koła Gospodyń Wiejskich. Jednym z inicjatorów powołania do życia KGW był sołtys Jerzy Najderek. – Dotarł do mnie sygnał od pań, że mają ochotę założyć koło gospodyń, no spróbowaliśmy i się udało – wspomina.

Na zebraniu założycielskim 23 października pojawiło się piętnaście osób. Wszyscy podeszli do pomysłu entuzjastycznie. Po założeniu koła (złożonego nie tylko z gospodyń, ale i panów)  wybrano zarząd, który energicznie zabrał się do roboty. Pierwszą okazją do zaprezentowania swoich pomysłów były tradycje związane z Mikołajem. Tu z pomocą przyszła rada sołecka i Szamotulski Ośrodek Kultury, który przysłał do Baborówka prawdziwego Mikołaja. Piernikowe Mikołajki zgromadziły wielu uczestników, szczególnie dzieci  z rodzicami. Zdobienie wcześniej przygotowanych pierników było prawdziwą frajdą. Uczestnicy, jak twierdzi Jurek Najderek, byli bardzo zadowoleni.

– Był poczęstunek, pośpiewaliśmy kolędy, wesoło było. Każdy musiał świętemu Mikołajowi zaśpiewać, czy zrobić przysiad albo pompki, coś powiedzieć. Impreza była bardzo fajna, był to bardzo udany debiut koła gospodyń – podsumowuje Mikołajki sołtys Najderek.

Wag.

Poprzedni
Następny