15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Nowy sołtys w Zamorzu, w Lubocześnicy bez zmian

Jeszcze sześć zebrań w sołectwach 

            W okresie zimowych ferii w gminie Pniewy odbyły się tylko dwa zebrania wiejskie, podczas których dokonano wyboru sołtysów i rad sołeckich. Spotkania z mieszkańcami odbyły się w sołectwach bezpośrednio graniczących ze stolicą gminy – Zamorzu i Lubocześnicy.

Czternaste i piętnaste zebranie wiejskie w obecnej kampanii w sołectwach odbyły się 12 i 15 lutego. Najpierw wybierali mieszkańcy Zamorza, trzy dni później – Lubocześnicy. Zgodnie z harmonogramem wszystkich zebrań, w jednym z pierwszych punktów mieszkańcy sołectwa wysłuchali sprawozdania sołtysa z pracy w minionej kadencji. Sołtys Zamorza Katarzyna Musialska rozpoczęła swoje sprawozdanie od podziękowań skierowanych w stronę mieszkańców wioski, burmistrza gminy Jarosława Przewoźnego i pracowników urzędu, za okazywaną pomoc i konstruktywną współpracę w działalności dla dobra sołectwa. – Od pierwszych dni działalności postanowiłam, aby wszelkie moje działania były przejrzyste dla jak największej liczby mieszkańców wsi. Uważam, że ludzie, którzy wybrali mnie do reprezentowania naszej wioski, mają prawo wiedzieć, co robię i z jakim skutkiem. Dlatego założyłam stronę internetową (blog), gdzie staram się na bieżąco informować o istotnych dla wsi działaniach – mówiła Katarzyna Musialska, która w roku 2019 objęła stanowisko sołtysa Zamorza.

Następnie sołtys Zamorza przedstawiła szereg inicjatyw, które w sołectwie miały miejsce w latach 2019-2024, wzbogacając swój przekaz prezentacją multimedialną. Spośród wydarzeń roku 2019 sołtys zaznaczyła: udział w rozgrywkach ligi sołeckiej i zajęcie III miejsca przez drużynę z Zamorza, wiosenne porządki przy świetlicy i placu zabaw, powstanie skalniaka przy świetlicy, uczestnictwo mieszkańców w dożynkach gminnych i parafialnych, w spartakiadzie sołectw, dniu strażaka i zawodach strażackich, organizację festynu rodzinnego, spotkanie mikołajkowo-gwiazdkowe. Sukcesem mieszkańców wioski było wywalczenie środków w ramach budżetu obywatelskiego na remont toalet w świetlicy. Mimo pandemicznego roku 2020, mieszkańcy sołectwa byli współorganizatorami i gospodarzami biegu i morsowania, uczestniczyli w dwuetapowym międzypokoleniowym turnieju sołectw „Od juniora do seniora”, dzieci z Zamorza uczestniczyły w zajęciach pływania nad miejscowym jeziorem zakończonych turniejem waterpolo. W kolejnym roku Zamorze zostało laureatem konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska”, za co w nagrodę sołectwo otrzymało 4.000 zł. W roku 2022 w sołectwie zorganizowano zbiórkę darów dla Ukrainy, odbyła się droga krzyżowa w wiosce, organizowano cotygodniowe spotkania i treningi tenisa stołowego, odbył się festyn rodzinny z zabawą taneczną. W ostatnim roku kadencji wioska była gospodarzem rodzinnego rajdu na orientację, odnowiono figurkę Matki Boskiej i rozpoczęto prace przy wymianie ogrodzenia przy krzyżu. Ponadto kontynuowano wcześniej podjęte działania.

Po wysłuchaniu sprawozdania mieszkańcy dokonali wyboru sołtysa na kolejną, pięcioletnią kadencję. Zgłoszono kandydatury Katarzyny Musialskiej i Wiolety Kołodeńskiej. Spośród 168 mieszkańców uprawnionych do głosowania, w wyborach udział wzięło 76 osób. Większość poparła kandydaturę Wiolety Kołodeńskiej. W skład rady sołeckiej weszły: Agnieszka Karzyńska, Kinga Smorawska i Agnieszka Szkudlarek.

15 lutego wyboru sołtysa na kolejną kadencję dokonali mieszkańcy Lubocześnicy. W zebraniu udział wzięło 33 mieszkańców spośród 182 uprawnionych do głosowania. Na początku zebrania mieszkańcy wysłuchali sprawozdania sołtysa Mai Przewoźnej. W latach 2019-2024 sołtys Maja Przewoźna pracowała z radą sołecką w składzie: Emilia Sroka, Paula Roj i Maria Szukała. Sołtys podzieliła sprawozdanie na dwa okresy: przed pandemią i po pandemii. W pierwszym roku kadencji z okazji Dnia Kobiet panie wspólnie wyjechały do kina, w czerwcu odbyło się spotkanie integracyjne „Lato w Lubocześnicy”, a we wrześniu mieszkańcy wybrali się do Dymaczewa, by wspólnie popływać kajakami i żaglówkami. W okresie pandemii zanotowano jedynie zakup kotła centralnego ogrzewania do świetlicy. – W roku 2023 zaczęliśmy na nowo uczyć się integracji, razem spędzać czas i dokonywać zakupów oraz realizować nowe plany. W czerwcu dokonaliśmy zakupu zmywarki i szklanek do napojów. We wrześniu zorganizowaliśmy spotkanie przy ognisku – relacjonowała Maja Przewoźna. Pod koniec roku sołectwo dokonało zakupu sprzętu kuchennego, wzbogaciło się o namiot ogrodowy. – Wszystkie te spotkania, zakupy czy wyjazdy organizowałam przy pomocy rady sołeckiej i bardziej zaangażowanych mieszkańców. Rok w rok sprzątaliśmy teren na zewnątrz, jak i wewnątrz świetlicy. Kosiliśmy trawę, przycinaliśmy krzewy, czyściliśmy poz-bruk, nasadzaliśmy kwiaty w gazonach, myliśmy okna itp. Jako sołtys działałam w kwestiach organizacyjnych pod kątem technicznym czy administracyjnym. Każdego roku organizowałam kolędę we wsi, jak i spotkania poświęcenia posiłków na Wielkanoc. Pomagałam w organizacji drogi krzyżowej na wiosce. Systematycznie opiekowałam się krzyżem we wjeździe do Lubocześnicy. Wraz z delegacją wioski uczestniczyłam w dożynkach gminnych i parafialnych. W roku 2023 zbierałam podpisy wspierające montaż światłowodu w wiosce – przypomniała sołtys Maja Przewoźna.

Po wysłuchaniu sprawozdania i dyskusji nad przedstawionym materiałem odbyła się część wyborcza zebrania. Maja Przewoźna była jedynym kandydatem zgłoszonym przez mieszkańców na sołtysa. W głosowaniu tajnym uzyskała poparcie 30 spośród 33 głosujących. Spośród kilku kandydatów do rady sołeckiej największą ilość głosów otrzymali: Paula Roj, Marcin Piasek i Maciej Frajtag.

Między 26 lutego a 11 marca w gminie Pniewy odbędzie się jeszcze sześć zebrań, w sołectwach: Karmin, Rudka, Psarce, Podpniewki, Koninek i Konin.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Mieszkańcy Zamorza zapoznali się ze sprawozdaniem przedstawionym przez sołtysa Katarzynę Musialską

 

Poprzedni
Następny