
Czym zajmuje się szamotulska straż miejska? Jak się okazuje, sześciu strażników ma pełne ręce roboty. W ostatnim miesiącu przyjęli od mieszkańców 90 zgłoszeń, dotyczących najczęściej bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, spalania śmieci, gospodarki odpadami, zwierząt, awarii technicznych. Strażnicy ujawnili 80 wykroczeń, sprawców 27 z nich ukarali mandatami, 47 pouczyli, a w 6 przypadkach skierowali wnioski do sądu o ukaranie.
Do zadań strażników miejskich należy zabezpieczanie wydarzeń, ot, chociażby przemarszu uczestników Drogi Krzyżowej ulicami Szamotuł. Municypalni obsługują monitoring miejski. Efekt – 33 zdarzenia wymagające pojęcia czynności wyjaśniających, sprawy dotyczyły przede wszystkim picia alkoholu w miejscach publicznych, czy uchybień porządkowych.
W ostatnim miesiącu strażnicy przeprowadzili 28 kontroli w zakresie spalania w domowych instalacjach grzewczych substancji zabronionych oraz gospodarki odpadami. W tym wypadku 4 osoby ukarano mandatami, a 8 pouczono. Strażnicy miejscy podjęli 24 działania dotyczące zwierząt. Kontrolowali właścicieli psów pod kątem przeprowadzenia obowiązkowych szczepień, zajmowali się martwymi zwierzakami w miejscach publicznych, czy koniecznością odstraszania lisów, dzików i wilków. Wreszcie strażnicy przeprowadzili w ostatnim miesiącu 23 kontrole posesji w zakresie wywozu nieczystości płynnych.
(mal)






















