15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Miyako Arishima zagrała dla Ukrainy

Wielki talent muzyczny i wielkie serce

Koncert Miyako Arishima z Japonii w minioną niedzielę w ramach „Koncertowego Lata Szamotulskiego Ośrodka Kultury” był wyjątkowy z wielu powodów.

Mistrzyni fortepianu, uczestniczka XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, laureatka międzynarodowych konkursów chopinowskich w Azji, wybrała Szamotuły na jedyny koncert w Polsce w ramach cyklu europejskich, charytatywnych koncertów na rzecz Ukrainy. W plenerze przy zamku Górków genialnie wykonała dla licznej publiczności Chopina, Liszta i Ravela.
– O wielkości tej artystki mówi nie tylko jej wybitny talent muzyczny, ale także wielkie serce, o czym świadczy jej inicjatywa aby zagrać bez wynagrodzenia na rzecz Ukrainy – mówił podczas koncertu Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Wydarzenie wzbogaciła wystawa plakatów poruszających temat wojny w Ukrainie, autorstwa Damiana Kłaczkiewicza i Zosi Kruszony. Całość spajała obecność malarki z Ukrainy Viktorii Popovej, która trafiła do Szamotuł właśnie przez wojnę. Malowała grającą Miyako, a ta po koncercie otrzymała obraz w prezencie.

– Dzięki hojności publiczności zebrano 1980 złotych. Bardzo dziękujemy. Zgodnie z życzeniem artystki pieniądze te mają wesprzeć uchodźców z Ukrainy przebywających w Szamotułach. Dlatego kwota ta trafi teraz do dyspozycji Wolnego Składu w Szamotułach, w którym szamotulanki, wolontariuszki, przekazują pomoc miejscowym Ukraińcom – informuje Piotr Michalak.
Organizatorem koncertu był Szamotulski Ośrodek Kultury, a partnerami: Powiat Szamotulski i Muzeum – Zamek Górków.

(red.)

FOTO: Miyako Arishima genialnie wykonała dla licznej publiczności Chopina, Liszta i Ravela

 

Poprzedni
Następny