15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Mamy radnych sejmiku wojewódzkiego

Michał Zieliński i Wiesław Ratajczak z mandatem

Powiat szamotulski będzie miał swoją reprezentację w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Choć były wojewoda Michał Zieliński i profesor poznańskiego uniwersytetu Wiesław Ratajczak mieszkają poza powiatem szamotulskim, ich więzi z naszym regionem są silne, co wyrażone zostało w poparciu dla nich.

Sejmiki wojewódzkie są najwyższym szczeblem samorządu w naszym kraju. Sejmik Województwa Wielkopolskiego liczy 39 radnych, których wybiera się w sześciu okręgach. Powiat szamotulski tworzy okręg nr 2 wraz z siedmioma powiatami północnej Wielkopolski (złotowski, pilski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, wągrowiecki, obornicki, międzychodzki). Mieszkańcy tych powiatów wybierają siedmiu radnych sejmiku. W wyniku wyborów przeprowadzonych 7 kwietnia, kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 76.020 głosów, Prawa i Sprawiedliwości – 57.824, Trzeciej Drogi – 34.205, Lewicy – 15.569, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców – 13.290. Kilka pozostałych komitetów uzyskało słabsze poparcie. W wyniku obliczeń systemem D’Hondta, Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość otrzymały po 3 mandaty, Trzecia Droga – 1. Najwyższą liczbę głosów z kandydatów KO uzyskali: Jacek Bogusławski, Marta Magda i Paweł Owsianny. Wśród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości najwyższe poparcie zdobyli: Michał Zieliński, Adam Bogrycewicz i Wiesław Ratajczak. Były wojewoda uzyskał największą liczbę głosów w regionie – 27.834. Mandat dla Trzeciej Drogi zdobył Tomasz Wojtiuk.

Michała Zielińskiego mieszkańcom powiatu nie trzeba bliżej przedstawiać. Był wojewodą wielkopolskim od stycznia 2021 do grudnia 2023. Wcześniej był dyrektorem ośrodka regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, a także wicedyrektorem poznańskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W 2023 ubiegał się o mandat posła w wyborach parlamentarnych, uzyskując czwarty wynik spośród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Michał Zieliński mieszka w Bogdanowie w gminie Oborniki.

Wiesław Ratajczak pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest profesorem w Zakładzie Badań nad Tradycją Europejską, historykiem literatury, badaczem kultury polskiej drugiej połowy XIX wieku, wykładowcą teorii i historii kultury na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wiesław Ratajczak jest także autorem podręczników oraz scenariuszy teatralnych i telewizyjnych. W latach 2006-2010 był radnym Rady Miejskiej Pniewy, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego. Od ubiegłego roku jest mieszkańcem podpoznańskiej Rokietnicy.

(sc)

Zdjęcie: Wiesław Ratajczak zasiądzie w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Poprzedni
Następny