15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kolędy jak przed stu laty

W niedzielę 23 stycznia śpiewające trio „Kapela Towarzyska” – w składzie Dominika Oczepa (skrzypce), Witold Roy Zalewski (akordeon) i Piotr Rogaliński (baraban) – wystąpiło w kościele w Ostrorogu z programem „Kolędy z kantyczki”. Na plakatach zachęcali: – Poczujemy atmosferę świąt sprzed lat. Wykonamy dawne polskie kolędy tak, jak mogły one brzmieć sto lat temu i zaprosimy do wspólnego śpiewania.

Ci, którzy po mszy o godz. 11.00 pozostali w kościele na występie kapeli, nie pożałowali. Udzielił się im optymistyczny nastrój muzykantów. Bardziej frywolna część występu odbyła się przed kościołem, wszak pewnych tekstów w świątyni śpiewać nie uchodzi.

Kapela czerpie swój unikatowy repertuar ze zbiorów etnologicznych, starych śpiewników domowych, z pamięci ludowych muzykantów i śpiewaczek. Głównym źródłem jest jednak zbiór z nutami pt. „Kantyczki, czyli pieśni nabożne domowe” wydany w Poznaniu w 1885 r. nakładem Księgarni Katolickiej. Zawiera „kolędy na Boże Narodzenie, pastorałki, pieśni na post, pieśni do Najśw. M. Panny i do Świętych Pańskich, i.t.p.”.

RB

Poprzedni
Następny