15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kaźmierz inwestuje w kanalizację

Zaplanowano budowę kolejnych odcinków sieci

            W minioną środę minął termin składania ofert w postępowaniu przetargowym na rozbudowę systemu sieci kanalizacji sanitarnej w Kaźmierzu. Wpłynęło 6 ofert.

Zamiar zrealizowania zadania polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Kaźmierzu złożyły następujące firmy: Przedsiębiorstwo Usługowo – Budowlano – Transportowe ANDER-87 Grzegorz Janaszak z Puszczykowa, za kwotę 4 070 000 zł, Przedsiębiorstwo Usługowe Benkop Paweł Bendowski z Kamieńca za kwotę 4 480 200 zł, Transport Drogowy Ślusarstwo Instalatorstwo Sanitarne i Ogrzewanie Dariusz Bromber  z Pniew za kwotę 2 905 731,09 zł, BAZYL Dariusz Błażejak z Margonina za kwotę 2.839.797,40 zł, Dankar Usługi Budowlane Wod. Kan. I C.O. Kosztorysowanie Danuta Pyssa z  Rogoźna za kwotę 3 406 122,52 zł oraz ZIB-INFRASTRUKTURA Sp. z o.o. z Lwówka za kwotę 3 257 277,55 zł.

Zaplanowano budowę sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 900 metrów bieżących. Na ten odcinek składa się sieć kanalizacji grawitacyjnej PVC 250, przyłączy do sieci kanalizacji grawitacyjnej PVC 160, a także sieci kanalizacji tłocznej PE 110 mm o dł. ok. 500 mb wraz z przepompownią ścieków P2. Siecią kanalizacyjną zostanie objęty rejon ulicy Leśnej w Kaźmierzu, w którym funkcjonowały dawne PGR-y. Inwestycja obejmie także budowę nowej przepompowni ścieków sanitarnych P0 w technologii tłoczni w rejonie ulicy Nowowiejskiej w Kaźmierzu, w którym funkcjonowały dawne PGR-y. P0 wykonana zostanie w zbiorniku podziemnym betonowym wyposażonym w wentylację, oświetlenie i odwodnienie wnętrza. Uzbrojona zostanie w zamknięty moduł tłoczni wyposażony w dwie pompy, niezbędną armaturę oraz przepływomierz. System sterowania i monitoringu dostosowany zostanie do istniejącego na terenie gminy. Tłocznia ścieków P0 zastąpi dotychczasową starą pompownię, która ze względu na rozbudowaną już sieć kanalizacji sanitarnej w Kaźmierzu oraz trwające dalsze roboty budowlane w zakresie sieci, jest niewystarczająca pod względem wydajności oraz technologicznie przestarzała. Tłocznia ścieków P0 będzie głównym węzłem przerzutowym ścieków z Kaźmierza na oczyszczalnię w Kiączynie. Po zakończeniu robót związanych z wykonaniem sieci kanalizacji grawitacyjnej zostanie wykonana kamerownia światła przewodów kanalizacyjnych.

Opisana inwestycja nie jest pierwszą w ostatnich latach, realizowaną w gminie Kaźmierz z zakresu ochrony środowiska. Na początku tego roku samorząd podjął temat budowy kanalizacji sanitarnej w ulicach Krokusowej i Szmaragdowej w Kaźmierzu. W ubiegłym roku zbudowano kanalizację w ul. Topolowej i Jabłoniowej, również ze środków Polskiego Ładu. Wcześniej, z udziałem dofinansowania samorządu województwa wielkopolskiego realizowano budowę sieci w Młodasku.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Gmina Kaźmierz będzie realizować kolejne zadanie w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej. W ubiegłym roku położono sieć w ul. Topolowej

Szczegóły w poniedziałkowej gazecie

Poprzedni
Następny