15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Jubileusz ludzi z pasją

XX Szkolny Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej „liro ty moja śpiewna…”

Od 23 lat, w listopadzie, w Liceum Ogólnokształcącym w Pniewach odbywa się niezwykła impreza, gromadząca młodych ludzi z wielu wielkopolskich szkół. Kilka edycji nie odbyło się między innymi z uwagi na pandemię. W tym roku wypadła dwudziesta już tzw. Lira, czyli Szkolny Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej „Liro ty moja śpiewna…”

Skąd pomysł na tego typu imprezę, na czym polega jej fenomen, jak zainteresowano nią młodzież i jaki jest los absolwentów szkoły, którzy angażowali się w przegląd w czasach swoich nastoletnich? Na te pytania próbowano odpowiedzieć podczas podsumowania dwudziestoletniej obecności Liry na pniewskiej scenie. Bez wątpienia osobą, która może pokusić się o odpowiedzi na wiele pytań dotyczących przeglądu jest pomysłodawczyni, organizatorka, słowem – „matka” imprezy, Magdalena Matuszewska-Bryłka. W swoim podsumowaniu dwudziestolecia dziękowała przede wszystkim osobom, które pomagały i pomagają jej to dzieło tworzyć. – Miarą liczenia czasu poetyckiego w naszym liceum stała się wiele lat temu nowa jednostka – Lira. Czyniąc tę tezę punktem wyjścia trzeba zauważyć, że wtedy, kiedy śpiewali tu, 20 Lir temu, uczniowie – obecnych wykonawców…nie było jeszcze na świecie. Uzmysłowiła mi to właśnie jedna z tych pierwszych wykonawczyń.
Wygląda więc na to, że powoli możemy z dumą mówić o …całych pokoleniach Lirowców!
Jest wśród osób trwających przy nas od samego początku przewodniczący Jury, fachowiec, niezrównany gawędziarz, pasjonat Przeglądu – profesor Wiesław Ratajczak – za wszystkie 20 lat DZIĘKUJEMY. Dziękujemy także paniom jurorującym dziś – za zaangażowanie, profesjonalizm, życzliwość. To trudne zajęcie jest przecież źródłem satysfakcji wielu dzisiejszych wykonawców i wyznacznikiem prestiżu zdobywanych wyróżnień. DZIĘKUJEMY! Nasz – i już nie tylko nasz – akompaniator – Szymon Krawczyk to kolejna osoba zrośnięta od lat z Lirą. Akompaniował rzeszy młodych ludzi, podpowiadał, dostosowywał się, czasem…ratował sytuację – I tak…setkom osób! – jest za co dziękować DZIĘKUJEMY ZATEM Z SERCA! No i PanB. – niewidoczny niemalże zza swego pulpitu – twórca grafik, towarzyszących Przeglądowi od początku: plakietek, zaproszeń, dyplomów, zdęć, filmów, nagrań, a obecnie – realizator przekazu internetowego, dzięki któremu ludzie na końcu świata także mogą tu dziś z nami być (tradycyjnie pozdrawiamy p. Dorotę z Australii;)) DZIĘKUJEMY!
– zwracała się do osób najbardziej zaangażowanych Magdalena Matuszewska-Bryłka.

Lira przez wszystkie lata gościła odważną i utalentowaną młodzież z wielu wielkopolskich szkół i ośrodków kultury. Na jubileuszowy przegląd w dniu 17 listopada przyjechali przedstawiciele: Zespołu Szkół w Trzciance, Nowym Tomyślu, Komunikacji w Poznaniu; Trzeciego i piątego Liceum z Poznania; Liceum z Wolsztyna, Głogowa, Obornik; Urszulanek z Pniew; Szkoły Podstawowej z Grzebieniska, Rogoźna, Gminnego Ośrodka Kultury w Chrzypsku, Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru im. Św. Rity w Kwilczu i oczywiście liceum pniewskiego.- Za każdym jednak występem, za każdą szansą zaśpiewania tu stali i stoją pełni oddania i wiary w swoich uczniów nauczyciele i instruktorzy. Oby lirowe doświadczenia uskrzydlały Państwa w… pracy – to źle powiedziane, to już nie praca, to przede wszystkim powołanie! DZIĘKUJEMY PANIOM: Renacie Gmerek, Magdalenie Miś- Herbeć, Katarzynie Lancmańskiej, Justynie Tonak, Romie Szymańskiej, Monice Wojewodzie-Króliczak, Katarzynie Lulkiewicz, Zuzannie Wróbel, Ewie Genge-Korpik, Beacie Wszole, Joannie Kani, Paulinie Królak, Annie Stasik, Zofii Bryłce-Baranowskiej oraz panom Pawłowi Bździakowi oraz Jarosławowi Świrszczowi. Dodatkowo cieszy fakt, że wśród dzisiejszych nauczycieli i instruktorów są osoby, które za swoich szkolnych lat też związane już były z przeglądem – wspomniała Magdalena Matuszewska-Bryłka o nauczycielach i instruktorach.

Pomysłodawczyni przeglądu zwróciła się także do występujących. – Daliście nam dziś drodzy szansę posłuchać pięknych wykonań, zobaczyć Waszą wrażliwość, intelekt, pasję, poczuć emocje. Wszyscy byliście tu piękni i ciekawi, a dodatkowo – może nawet nieświadomie – utwierdziliście nas w najlepszej opinii na temat „dzisiejszej młodzieży”. Dziękując za te występy życzymy Wam dalszej odwagi i owocnych poszukiwań tego w życiu co inspiruje do dobra i piękna – mówiła organizatorka Liry. W słowie podsumowującym 20-lecie Liry Magdalena Matuszewska-Bryłka dziękowała także wszystkim wspierającym finansowo i materialnie. – Byśmy mogli się tak spotykać, potrzebni są ludzie , którzy- jak kiedyś rzymski opiekun Horacego i Wergiliusza – Mecenas, rozumieją, że sztuka to… nieco inny wymiar rzeczywistości i postanawiają przyjść z pomocą w kwestiach od niej oderwanych, a przecież tak ważnych. Dziękując Państwu za hojność i zrozumienie pragnę przy okazji wskazać młodym ludziom, jak wiele dobra jest wokół – dziękowała M. Matuszewska-Bryłka.

Słowa podziękowań były adresowane także do absolwentów szkoły angażujących się w coroczne wydarzenia – Joanny Czapczyk, Marii Krauze, Barbary Bryłka, Zofii Bryłka -Baranowskiej i Maksymiliana Puka.

Dwudziestoletnią działalność przeglądu podsumowali także absolwenci szkoły, zwracając się z laudacją do twórczyni przeglądu. – Myślę, że dobrze będzie posłuchać, co młodzi ludzie mają do powiedzenia poprzez muzyczne interpretacje utworów poetyckich. Miło też będzie spędzić czas obserwując pasję, jaka z pewnością towarzyszyć będzie wykonawcom.” Takimi słowami rozpoczął się I Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej „Liro ty moja śpiewna…” Teraz, po 23 latach, po dwudziestu już przeglądach możemy potwierdzić – jest miło posłuchać młodych, wrażliwych ludzi, dobrze się spędza tu czas – to dlatego tylu z nas wciąż wraca i już od jutra zacznie mówić, że jesteśmy o jeden dzień bliżej do kolejnej Liry… Pozwolę sobie tutaj zacytować pana profesora Ratajczaka: „Lira jest jak…”, Lira jest jak pani profesor Magdalena Matuszewska-Bryłka. Nieustannie trwa, daje przestrzeń młodym ludziom do wyrażanie siebie, rozwija ich, sprawia, że zakochujemy się w poezji na nowo, pozwala poznać nowe utwory, uczy nas różnego podejścia do nich… Dziękujemy za tych dwadzieścia przeglądów! Ba! Dwadzieścia przeglądów, mnóstwo warsztatów, tygodni w krainie łagodności, przygotowań do Liry, wieczornic (także tych bezlirowych, pomagających nam przetrwać rzeczywistość w latach, gdy Lira nie mogła się odbyć). Dziękujemy za niezliczone godziny w szkole i jeszcze więcej tych poza jej murami, aby wszystko się, jak zwykle, pięknie udało – mówiła w imieniu „Lirowców” Barbara Bryłka.

Grand Prix jubileuszowego przeglądu zdobyła Zofia Stasik z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach. Pierwszą nagrodę otrzymała Natalia Frąckowiak ze Szkoły Podstawowej w Grzebienisku.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie:

Poprzedni
Następny