
Szpitalne inwestycje w ekologię opłacają się finansowo
W 2024 roku, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Szpital Powiatowy w Szamotułach wymienił 590 punktów oświetlenia na energooszczędne. Wartość dofinansowania wyniosła 250 tys. zł, a wkład własny szpitala ponad 104 tys. zł.
Ta inwestycja przyniosła korzyści finansowe. Wkład własny zwrócił się już po 13 miesiącach od zakończenia modernizacji. Inwestycja się spłaciła. Dzięki mniejszemu zużyciu energii od maja szpital będzie oszczędzał średnio 7,3 tys. zł miesięcznie, co daje blisko 88 tys. zł rocznie.
Najlepszy prezent na Dzień Matki? Ceramika Bolesławiecka ze Strefy Bolesławiec
– Jest to średnia miesięczna oszczędność, ponieważ zimą oświetlenie jest wykorzystywane dłużej, a latem krócej. Inwestycja przynosi także korzyści ekologiczne. Dzięki modernizacji zużycie energii zmniejszyło się o ponad 152 tysiące kWh rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez około 50 przeciętnych mieszkań – podkreśla dyrektor szpitala Remigiusz Pawelczak.
(ksz)























