15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Grzech nie wziąć takich pieniędzy

Czy 2 mln zł wystarczą na cztery inwestycje w gminie Ostroróg?

Urząd Miasta i Gminy Ostroróg ogłosił przetarg na cztery zadania z branży drogowej – w Bininie, Dobrojewie i Ostrorogu. Budżet gminy odzyska ogromną część wydanych pieniędzy z dotacji rządowego funduszu „Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”.

Cztery projekty przygotowało szamotulskie studio projektowe Pe-Dro. W Bininie zaplanowano ułożenie nowej nakładki asfaltowej na mocno dziurawym fragmencie o długości 117 metrów drogi gminnej – tej prowadzącej od szosy wojewódzkiej nr 116 przez tory nieczynnej linii kolejowej nr 368 do krzyżówki z drogą w kierunku przedszkola. Jeździ się tędy do „dolnego” Binina.

Z kolei mieszkańcy starej części Dobrojewa powinni doczekać się utwardzenia dwóch odcinków dziś gruntowych ulic (o długości 106 i 92 m) odchodzących od ryneczku w kierunku północnym. Nowe jezdnie o szerokości 4,5 metra zaprojektowano z kostki betonowej. Będzie to drugi etap inwestycji. Pierwszym było utwardzenie ryneczku.

Modernizacja obejmie także 142 metry ulicy Polnej w Ostrorogu. Tutaj zaprojektowano przebudowę chodników, które zachowają nieregularną szerokość, zgodną z przebiegiem granic działek posesji. Zamiast ich nierównych płytek ułożona będzie kostka betonowa, a na jezdni nowa nakładka bitumiczna.

Zdecydowanie najdroższą częścią przetargu okaże się gruntowna przebudowa parkingu i otoczenia budynków Urzędu Miasta i Gminy oraz Biblioteki Publicznej. Obejmie 900 m² jezdni i parkingu oraz 330 m² chodników, włącznie z infrastrukturą podziemną i całkiem nową podbudową. Zamiast trylinki pojawi się kostka betonowa.

Termin składania ofert upłynie 5 lipca. Kryteriami wyboru będą cena (60% wagi) oraz gwarancja jakości i rękojmi za wady (40%). Wybrana firma dostanie 4 miesiące na realizację, licząc od dnia podpisania umowy, czyli finału możemy spodziewać się w listopadzie. W planie postępowań gminy Ostroróg na rok 2024 wstępnie zapisano 1,6 mln zł na realizację tych zadań, ale dofinansowanie dla gminy z Polskiego Ładu może wynieść nawet 1,955 mln zł.

RB

Foto: Jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji spośród wymienionych jest remont krótkiego fragmentu drogi gminnej, w kierunku strażnicy OSP w Bininie. Na zdjęciu – w takim stanie droga była w listopadzie 2023 r.

Poprzedni
Następny