15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Gmina Obrzycko znów zainwestuje w mieście

Gdzie będzie nowe przedszkole ze żłobkiem?

 W czwartek 10 sierpnia Urząd Miasta Obrzycko zakończył postępowanie w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego – gminnego przedszkola ze żłobkiem przy al. Jana Pawła II.

Takiej sytuacji nie spotyka się w Polsce często, choć w pewnym sensie będzie powtórką. Urząd Gminy Obrzycko planuje budowę nowego przedszkola ze żłobkiem, licząc na wsparcie rządowego programu Maluch+. Będzie położone na terenie administrowanym przez Urząd Miasta Obrzycko. (I na tym polega unikatowość tej sytuacji. To trochę tak, jakby gmina Szamotuły chciała wybudować placówkę w trójkącie między drogami do Obrzycka i Pęckowa – czyli jeszcze w obszarze miejskim Szamotuł, ale już w granicach administracyjnych gminy Obrzycko).

Wybrano lokalizację na południe od gmachu Urzędu Gminy i Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrzycku, który również wybudowano na miejskim terenie, otwierając go jesienią 2018 r. Przyjęto założenie, że placówka powinna znajdować się w centrum gminy, które jednak przypada w granicach miasta. Projektanci zapewne zaplanują budynek na wzniesieniu, powyżej obszaru zalewowego Samy.

Miasto nie sprawia formalnych problemów gminie. Wcześniej ze strony samorządu gminnego słychać było pomruki niezadowolenia, gdy Urząd Miasta był bliski rozpoczęcia budowy własnego żłobka „Maluszek-Raniuszek” przy ul. Strzeleckiej w Obrzycku, który był postrzegany jako konkurencja dla gminnej placówki. Tymczasem nawet dwa żłobki po 30 miejsc ledwie zaspokoiłyby potrzeby całej okolicy. W latach 2021-2022 w mieście i gminie odnotowano łącznie 101 urodzeń. W 2021 r. w gminie Obrzycko urodziło się 41 dzieci, a w 2022 r. 24. W mieście Obrzycko te liczby wynosiły odpowiednio 22 i 14. Zapewne również rodzice z gmin Oborniki, Szamotuły i Wronki przywoziłoby swoje maluchy do Obrzycka. Łatwość dostępu do żłobków jest jedną z ważnych zachęt do powiększania rodziny.

Przypomnijmy, że w lipcu 2021 r. Urząd Miasta ogłosił postępowanie na budowę żłobka według dokumentacji szamotulskiej pracowni Vowie Studio Plus, ale we wrześniu trzeba było je unieważnić. W przetargu złożono dwie oferty. Konsorcjum dwóch firm poznańskich (Zakładu Remontowo-Budowlanego „Malbud” i M&M Construction Building) zaproponowało cenę 2,443 mln złotych, a firma UB Szałata Sp. z o.o. z Poznania – 6,15 mln zł. Propozycję z niższą ceną trzeba było odrzucić z powodu wad formalnych, których prawo zamówień publicznych nie wybacza. Niestety, nawet ona przekraczała budżet, jaki miasto zarezerwowało na budowę (blisko 1,5 mln zł).

RB

 

Foto:

Gminne przedszkole ze żłobkiem ma powstać na terenie położonym między parkingiem urzędu gminy a doliną Samy

Poprzedni
Następny