15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Galewski i Koliński w bibliotece

Sztuka jest wolna

Już w najbliższy piątek 24 maja o godz. 18:00 biblioteka miejska na Rynku w Szamotułach zaprasza na wernisaż wystawy twórczości Bogdana Galewskiego i Przemysława Kolińskiego „Przestrzenie wolności”.

Wystawa to cykl prac malarskich, fotografia artystyczna i ceramika artystyczna unikatowa. Prace prezentują miejsca, miasta, kraje widziane oczami artystów. Jest to pierwsza wspólna wystawa obu twórców. Konfrontacja różnych stylów, technik w wolnej przestrzeni sztuki. Sztuki, która nie tylko sprawia radość, inspiruje, pobudza do rozmów, nie zna granic… Sztuka jest wolna.

Bogdan Galewski, mieszkaniec Kaźmierza, zainteresowanie malarstwem przejawiał „od zawsze”. Pierwsze wystawy swoich prac prezentował już w czasach studenckich, w akademiku. – Moje pierwsze prace powstawały w akademiku, na ścianach, malowane dwoma farbami – białą i zieloną, bo tylko tyle farb można było dostać. I zrobiłem coś na kształt Guerniki, i od tego się zaczęło – wspomina po latach.

Po ukończeniu Akademii Rolniczej w Poznaniu rozpoczął pracę w przedsiębiorstwach rolnych, a w latach 90. został nauczycielem i dyrektorem szkoły w Gaju Wielkim. Do swojej malarskiej pasji powrócił na emeryturze. W ciągu ostatnich kilku lat namalował kilka cykli obrazów, które prezentowane były na wystawach „Śladami Moneta i Van Gogha”, „ONE”, „Tamte dziewczyny”, „Kobiety, konie, wilki”. Ostatnie wernisaże „Ponad granicami” wystawiono w budynkach Komisji Europejskiej, a także w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. Jego prace znaleźć można w salonach Warszawy, Berlina, Frankfurtu nad Menem, Hyderabadu i Brukseli.

Przemysław Koliński to artysta i nauczyciel sztuki w Hamburgu, gdzie aktualnie mieszka. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Laureat Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury 2014. Pasjonat maratończyk. Współzałożyciel pierwszej studenckiej galerii sztuki, Drewutnia, w Poznaniu. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w Belgii, Holandii, Niemczech i w Polsce. Organizator przedsięwzięć artystyczno-kulturowych. Prace w zbiorach Politechniki Poznańskiej, w Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach i zbiorach prywatnych w Belgii, Holandii, Niemczech, Polsce i Szwajcarii.

(mal)

FOTO: Praca Bogdana Galewskiego

Zdjęcie: W pracowni Bogdana Galewskiego

 

Poprzedni
Następny