15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Dyskusje nad budżetem gminy Ostroróg w 2023 r.

Czy będzie remont chodnika na ul. Polnej?

W czwartek 24 listopada, na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Ostrorogu Bogdan Jądrzyk zaproponował, żeby w budżecie na rok 2023 zaplanować przebudowę chodników przy ul. Polnej w Ostrorogu.

Jądrzyk dopytywał: – Kto planował inwestycje w 2023 roku? Z kim je skonsultowano? Od dwudziestu lat co roku był pisany wniosek o remont 250 metrów chodnika na ul. Polnej. – Tam ludzie z całej gminy chodzą do ośrodka zdrowia – wtórowała siedząca wśród publiczności radna poprzedniej kadencji Grażyna Szydłowska.

Wprowadzając nowe zadania inwestycyjne do budżetu gminy, radni muszą podać ich źródła finansowania. Wskazać skąd je zabrać. Nie mogą zwiększać deficytu budżetowego ani zdejmować pieniędzy z pozycji zawierających wydatki sztywne.

Najpierw padła propozycja, żeby z 380 do 300 tys. zł zmniejszyć wydatki na utwardzenie ulic w Dobrojewie. – Po ograniczeniu środków na zadanie w Dobrojewie nie będzie ono realizowane – zaznaczył zastępca burmistrza Janusz Stanke. – Czemu remont chodników na ul. Polnej jest ciągle przesuwany z roku na rok? – dopytywała się Szydłowska. – W 2022 r. mieliśmy do wyboru, czy robić ulicę Jana Ostroroga, czy Polną. Z naszego punktu ważniejsza była ul. Jana Ostroroga, ze względu bezpieczeństwa dzieci – odparł Stanke. – Przecież można to zrobić w dwóch częściach, etapami – stwierdził radny Feliks Burdajewicz. – Obecnie mamy gotową dokumentację na Dobrojewo, ale nie mamy na ulicę Polną – dodał zastępca burmistrza.

Temat powrócił w środę 7 grudnia, podczas kolejnych dyskusji radnych nad kształtem przyszłorocznego budżetu gminy, włącznie z posiedzeniem komisji oświaty, która z drogami nie ma wiele wspólnego.

Ostatecznie padła propozycja, żeby zdjąć 190 tys. zł z utwardzenia ulic przy rynku w Dobrojewie, po czym przesunąć 170 tys. zł na chodniki na ul. Polnej i 20 tys. zł na budowę wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Jaworowej (można powiedzieć, że wielu kierowców zanadto spieszy się na zakupy w „Biedronce”). W praktyce oznacza to przesunięcie inwestycji w Dobrojewie na rok 2024. Chyba że w ciągu 2023 roku znajdą się dodatkowe pieniądze.

Tego samego dnia, podczas posiedzenia komisji gospodarki, skarbnik gminy Beata Szulc potwierdziła, że dopisze do listy zadań inwestycyjnych modernizację chodników przy ul. Polnej. Rada Miejska podejmie ostateczną decyzją na grudniowej sesji.

RB

Foto:

Rzeczywiście, są takie fragmenty chodników przy ul. Polnej w Ostrorogu, gdzie można się łatwo potknąć na nierównościach, albo okrutnie pośliznąć podczas gołoledzi i przewrócić na bok, co może skutkować np. złamaniem stawu biodrowego. To dlatego, że płytki chodnikowe przy ścianach domów są wyraźnie i jednostronnie pochylone. Poziom chodnika jest wyższy przy domach, a niższy przy jezdni

Poprzedni
Następny