15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Duszniki uczciły powstanie styczniowe

Przy mogile bohatera

            22 stycznia w wielu miejscach w kraju obchodzono 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Walczących z zaborcą rosyjskim uczciło społeczeństwo gminy Duszniki.

W niedzielne popołudnie mieszkańcy gminy zebrali się na miejscowym cmentarzu. – Na naszym terenie oczywiście nie toczyły się walki tego powstania, ale nasi mieszkańcy brali w nim czynny udział. Na dusznickim cmentarzu znajduje się mogiła Franciszka Piątka – uczestnika owego powstania. Franciszek Piątek urodził się w 1842 roku Turowie (miejscowość ta do 1973 r. należała do gminy Duszniki). Miał dwójkę dzieci. Syn także był powstańcem, ale wielkopolskim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości osiadł w Dusznikach. Zamieszkał w budynku szkolnym, gdzie zmarł w 1928 roku – mówi Jacek Lichocki, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej.

Cześć powstańcom styczniowym, przy mogile Franciszka Piątka oddali: radni gminy Duszniki, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Sędzinku wraz z dyrektorem, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowych, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dusznikach, „Duszniccy Kibole”, grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Dusznikach – sympatycy TMZD, delegacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej oraz mieszkańcy.

Podczas uroczystości prezes TMZD Jacek Lichocki przybliżył historię powstania oraz postać Franciszka Piątka. Młodzież wraz z druhami z OSP trzymała wartę z pochodniami nad mogiłą, a „Duszniccy Kibole” odpalili race. Następnie złożono kwiaty i znicze. Przedstawiciele TMZD odpalili także znicz pamięci pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa w dusznickim parku.

Obchody 160 rocznicy wybuchu zrywu wpisały się w projekt pt.: „Ku pamięci! W 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego”, sfinansowany z budżetu gminy Duszniki oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej.

(sc)

Zdjęcie: Mieszkańcy gminy złożyli wiązanki na mogile powstańca Franciszka Piątka

Poprzedni
Następny