15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Do dentysty do „jedynki”

Powstaje pierwszy szkolny gabinet stomatologiczny w gminie Szamotuły

– W Szkole Podstawowej nr 1 w Szamotułach powstanie gabinet stomatologiczny – informuje Damian Dubiel, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Szamotułach. Z usług stomatologa będzie mogła korzystać młodzież szkolna oraz przedszkolaki ze wszystkich gminnych placówek oświatowych.

Jak informuje dyrektor CUW, gabinet poprowadzi przychodnia stomatologiczna z Tarnowa Podgórnego, która podpisała stosowne porozumienie z gminą Szamotuły oraz dyrektorami szkół. O inicjatywie rozmawiano z rodzicami.

Założenie jest takie, że przeglądy stomatologiczne powinny się odbywać cztery razy w roku, żeby zdiagnozować stan uzębienia u dzieci, aby rodzice wiedzieli z czym ich pociechy mają problem. I w konsekwencji w którym kierunku należy iść, jeżeli chodzi o leczenie zębów. Jest to o tyle cenny projekt, że w całym powiecie szamotulskim nie ma gabinetu stomatologicznego, który świadczyłby usługi dla dzieci – mówi Damian Dubiel. Oprócz przeglądów profilaktycznych, uczniowie będą mogli także korzystać z leczenia.

Gabinet będzie funkcjonował w „jedynce”, bowiem tam znaleziono najlepsze warunki lokalowego do jego urządzenia.

Musimy ponieść spore nakłady finansowe na przygotowanie tego pomieszczenia do funkcji gabinetu. Mamy już wstępną wycenę kosztów. Oprócz samego gabinetu będzie jeszcze przygotowana poczekalnia. Wyposażenie gabinetu leży po stronie prowadzącego, podobnie jak podpisanie kontraktu z NFZ – wyjaśnia Dubiel. I dodaje: – Jaki kontrakt NFZ przyzna, to już jest kwestia negocjacji firmy z funduszem. Jeśli fundusz przyzna kontrakt pełny, wówczas gabinet będzie mógł funkcjonować nawet codziennie, jeśli niepełny, to będzie przyjmował pacjentów w wybrane dni tygodnia.

Gabinet stomatologiczny w „jedynce” będzie usytuowany na parterze budynku, zaraz przy wejściu. Nie będzie w żaden sposób kolidował z normalnym funkcjonowaniem szkoły. – Gabinet ma ruszyć z nowym rokiem szkolnym. Myślę, że będzie dobrze służył naszym dzieciom – podkreśla Wojciech Kaczmarek, dyrektor SP nr 1.

– Ten gabinet to jest ogromna szansa przede wszystkim na podniesienie profilaktyki zdrowotnej, ponieważ nie ma obecnie usług stomatologicznych dla dzieci w gminie Szamotuły – wskazuje Damian Dubiel.

Anna Wicher, nauczycielka, szefowa komisji oświaty w radzie miejskiej, liczy na świadomość rodziców w zakresie konieczności prowadzenia przeglądów profilaktycznych. – Mamy w szkołach różne dzieci, z różnych środowisk i tylko taka opieka profilaktyczna w szkołach jest w stanie zapewnić jakieś rezultaty, pomoc. Niestety, są środowiska, które nie przywiązują do tego wagi i dlatego ta opieka stomatologiczna w szkołach jest bardzo cennym działaniem, bardzo potrzebnym – zwraca uwagę.

Z planów uruchomienia gabinetu stomatologicznego w „jedynce” cieszy się burmistrz Włodzimierz Kaczmarek. – Cieszę się bardzo, że ta procedura medyczna będzie mogła zafunkcjonować, przy czym nie jest to żaden nasz fajny pomysł, a jest to ustawowo uregulowane. Przepisy zobowiązują samorządy do uruchomienia takich gabinetów. Termin wdrożenia tego w życie był terminem jeszcze sprzed pandemii. Pandemia wstrzymała te procesy – wyjaśnia.

(mal)

Na zdjęciu u góry: Gabinet stomatologiczny w „jedynce” będzie usytuowany na parterze budynku, zaraz przy wejściu

 

Poprzedni
Następny