
Potwierdzili wolę kontynuacji
13 czerwca 2015 roku burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny i wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski podpisali umowę o partnerskiej współpracy. Na początku września, w Kościerzynie świętowano 10-lecie wzajemnych kontaktów.
5 września w sali wiejskiej „Parkowy Zakątek” w Wielkim Klinczu odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Kościerzyna poświęcona współpracy z gminą Pniewy. Na zaproszenie kaszubskiego samorządu przybyła delegacja gminy Pniewy z burmistrzem Jarosławem Szurką i przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Prętkim na czele, w towarzystwie radnych. Obecny był także poprzedni burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny wraz z małżonką. W wydarzeniu uczestniczyli pniewscy seniorzy.
Historię partnerstwa przypomniał Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski. Następnie uczestnicy obejrzeli film ukazujący najciekawsze momenty pniewsko-kościerskiej współpracy. Głos zabrał również Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Szurka. Najważniejszym punktem uroczystości było podpisanie „Aktu odnowienia partnerstwa”. Gmina Pniewy i Gmina Kościerzyna potwierdziły wolę kontynuowania współpracy zapoczątkowanej 13 czerwca 2015 roku. Ustalono, że jej celem pozostaje pogłębianie przyjaźni, wzajemne wspieranie się, wymiana doświadczeń i współdziałanie na wielu płaszczyznach. Władze partnerskich gmin zadeklarowały inicjowanie nowych projektów i wspieranie mieszkańców w nawiązywaniu współpracy w dziedzinach takich jak edukacja, kultura, sport, turystyka, gospodarka, ochrona przyrody, wymiana młodzieży i seniorów oraz promowanie tradycji regionów Wielkopolski i Kaszub. Bogatsi o dziesięcioletnie doświadczenie, partnerzy pragną rozwijać kontakty w taki sposób, aby mieszkańcy gminy Pniewy i gminy Kościerzyna stawali się sobie coraz bliżsi, tworząc trwałe więzi przyjaźni.
„Akt odnowienia partnerstwa” podpisali: Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Szurka, Przewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Paweł Prętki, Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Kościerzyna Andrzej Bober. Wyjątkowym akcentem uroczystości był występ pniewskich seniorów Agaty Darmowskiej i Janusza Starosty, którzy zaprezentowali piosenkę o Pniewach. Po zakończeniu sesji Rady Gminy wszyscy goście udali się do miejscowości Sarnowy, gdzie wspólnie otwarto nowo wybudowaną salę wiejską.
(sc)






















