Gmach ma odzyskać kształt sprzed II wojny
Urząd Miasta Obrzycko ogłosił postępowanie na przebudowę w formule „Zaprojektuj i zbuduj” i wyposażenie budynku dawnej synagogi, a w czasach Polski Ludowej kina „Apollo”. Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu było to w sferze pobożnych życzeń.
Synagogę wybudowała w latach 40. XIX wieku społeczność żydowska, wówczas jeszcze całkiem liczna. W 2023 r. charakterystyczny budynek u zbiegu ul. Dworcowej i Kruppika będzie obchodzić 180. rocznicę oddaniu do użytku. Podczas okupacji Niemcy zdewastowali wnętrze świątyni, urządzając w niej salę widowiskową. Nadali budynkowi nazwę „Deutsches Haus” (czyli „Dom niemiecki”).
Po II wojnie gmach został zaadaptowany na kino. Pod nazwą „Apollo” regularnie działało do połowy lat 90. Potem coraz rzadziej było wykorzystywane na okolicznościowe seanse i uroczystości pod egidą Obrzyckiego Ośrodka Kultury zlikwidowanego w 2005 r. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.
Wiosną 2022 r. inwentaryzację budynku wykonał Wojciech Stanek. Ikonografię historyczną i dokumentację fotograficzną i rysunkową stanu zachowania przygotowała Pracownia Konserwatorsko-Zabytkoznawcza Beaty Pietrzak. Chodziło o to, żeby uwiecznić zachowane oryginalne detale budynku w celu ich późniejszego odtworzenia.
Kierunek w przygotowaniu dokumentacji wykonawczej wskaże koncepcja architektoniczna przygotowana w grudniu 2022 r. przez biuro „Archi-Graf” z Piły. – Nadbudowane zostanie piętro i dach dwuspadowy. Odtworzony zostanie także narożnik północno-wschodni, dzięki czemu obiekt odzyska swój pierwotny charakter – informował obrzycki ratusz kilka tygodni temu, po przedstawieniu wizualizacji.
Część zapowiedzi została zweryfikowana. Na parterze-przyziemiu planuje się odtworzyć salę audytoryjną (133 m²) ze sceną i z 81-miejscową widownią (już nie 150-miejscową). Po sąsiedzku powstanie garderoba dla występujących (prawie 18 m²), toalety, szatnia i korytarz-foyer. Duża sala będzie wyposażona ekran projekcyjny, nagłośnienie, oświetlenie kinowe i sceniczne, dekoracyjne, ewakuacyjne i awaryjne, kurtyny i monitoring.
– Foyer ma przywoływać pamięć o dawnym kinie i być miejscem zgromadzenia eksponatów, zdjęć i innych pamiątek z tamtego okresu – napisał architekt i współwłaściciel biura „Archi-Graf” inż. Roman Szumny. Wśród pamiątek powinny znaleźć się: piec kaflowy, projektor kinowy z lat 60. i zachowane siedzenia z kina. Natomiast strefa obok wejścia i klatki schodowej ma być przestrzenią poświęconą pamięci żydowskich mieszkańców Obrzycka i dawnej synagogi.
Na pierwszym piętrze ma powstać antresola sali audytoryjnej z dodatkowymi 24 miejscami (autor koncepcji zaproponował użycie starych foteli po renowacji), sala wystaw i warsztatów (34 m²) oraz toalety. Drugie piętro (poddasze użytkowe) będzie oddane do dyspozycji Bibliotece Miejskiej – z dużą salą dla księgozbioru (143 m²), aneksem kuchennym, toaletą i magazynkiem. Dostęp dla osób niepełnosprawnych do wszystkich kondygnacji zapewni winda. Według koncepcji budynek ma być wyposażony w nowe instalacje, ogrzewanie powietrzną pompą ciepła, elektryczne podgrzewacze wody i panele fotowoltaiczne. Ile z tych planów pozostanie, zobaczymy po dokumentacji.
Roman Szumny zaproponował również nowe zagospodarowanie terenu wokół dawnego kina, włącznie z utworzeniem ogródka rekreacyjnego na ostatnich kilkunastu metrach jezdni ul. Dworcowej (przed skrzyżowaniem z ul. Kruppika) zamienionych na deptak i zieleniec. Pomysł jest oryginalny, ale do zmian komunikacyjnych raczej nie dojdzie.
Otwarcie ofert nastąpi 9 marca. Komisja przetargowa wybierze najlepszą ofertę według ceny (60% wagi) i gwarancji jakości (40%). Wykonawca dostanie 24 miesiące na realizację.
Ubogie finansowo miasto nie podjęłoby tego wyzwania, gdyby nie hojna dotacja zewnętrzna. W maju 2022 r. pojawiło się potwierdzenie, że Urząd Miasta Obrzycko otrzyma 4,5 mln zł z drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
RB
Foto:
W efekcie przebudowy budynek dawnego kina „Apollo”, a faktycznie synagogi ma odzyskać kształt sprzed II wojny światowej. Z pewnością zyska na urodzie