15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Czy można żyć bez wody w kranie? W gminie Szamotuły można

Mieszkańcy są zrozpaczeni

Wydawałoby się, że w roku 2022 w gminie Szamotuły nie ma już mieszkańców, którzy nie mogą podłączyć się do wodociągu. A jednak są. W Baborowie.

Moje słowa kieruję do pana burmistrza i prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach – mówił na ostatniej sesji rady miejskiej radny Jerzy Najderek. – W 2019 roku złożyłem petycję, którą przedstawiłem na sesji na prośbę mieszkańców Baborowa, na temat podłączenia sieci wodociągowej do trzech ostatnich posesji znajdujących się przy drodze Baborowo – Popowo, w kierunku szkoły podstawowej. Do dnia dzisiejszego nic nie zostało w tej sprawie zrealizowane. Przez trzy lata nie podjąć w tej sprawie żadnych działań, aby  mieszkańcy naszej gminy w XXI wieku nie mieli bieżącej wody w kranie?

Najderek podkreśla, że mieszkańcy Baborowa od lat zmuszeni są dowozić do swoich domów wodę od rodzin, znajomych, czy kupować butelkowaną w sklepach. „Aby żyć”. Zdaniem radnego, taka sytuacja jest nienormalna, zwłaszcza, że kwestie m.in. związane z wodociągami, kanalizacją, zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzaniem ścieków, należą do zadań własnych gminy.

Taka sytuacja nie ułatwia życia, wręcz bardzo je komplikuje i utrudnia – przekonuje.

I dodaje: – Wodę z przydomowych studni zbadał sanepid. Mam tutaj pisma, nawet z 2018 roku, które mówią o tym, że nie nadaje się ona do spożycia, zagraża zdrowiu i życiu. Mieszkańcy ci są zrozpaczeni tą sytuacją i są u kresu wytrzymałości. Czują, że władze naszej gminy, jak i ZGK, lekceważą ich trudną sytuację życiową. Czy państwo wyobrażacie sobie życie bez bieżącej wody w kranie? Mamy przecież XXI wiek!

Jerzy Najderek, w imieniu nieszczęsnych mieszkańców Baborowa, zwrócił się do obecnego na sali obrad burmistrza Włodzimierza Kaczmarka z pytaniem, kiedy zostanie podjęta decyzja o przyłączeniu wspomnianych trzech domostw do sieci wodociągowej. Burmistrz nie odpowiedział. Czekamy na stanowisko zarządu „komunalki”.

(mal)

FOTO: Trzy posesje w Baborowie, przy drodze do Popowa, pozbawione są dostępu do bieżącej wody

Poprzedni
Następny