15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Byle dotrwać do wiosny

Przy dużych mrozach szkoła w Gaju Małym będzie zamykana

Stan techniczny instalacji grzewczej szkoły w Gaju Małym od dawna pozostawiał wiele do życzenia i pogarsza się z roku na rok. Zimę 2020/2021 ledwie udało się przetrwać na jedynym czynnym z dwóch pieców opalanych miałem. Dziś sytuacja jest jeszcze gorsza.

W lutym 2021 r. komisja oświaty, kultury, zdrowia i spraw socjalnych Rady Gminy Obrzycko przypomniała wójt Irenie Rakowskiej o pilnej potrzebie wymiany ogrzewania. To nie była więc żadna niespodzianka. Niestety, odwlekanie wydatków zemściło się okrutnie.

Urząd Gminy Obrzycko ogłosił pierwszy przetarg 23 lipca 2021 roku, rezerwując na ten cel 700 tys. zł. Zakres zamówienia obejmował m.in. likwidację kotłów miałowych w zewnętrznej kotłowni, montaż dwóch nowych kondensacyjnymi kotłów gazowych (o mocy po 150 kW każdy) w pomieszczeniu magazynowym budynku szkoły, zaadaptowanym na nową kotłownię, posadowienie dwóch podziemnych zbiorników gazu o pojemności 6400 litrów każdy i wszystkich instalacji umożliwiających prawidłową pracę nowego systemu grzewczego. Z początkiem listopada nowa kotłownia miała dostarczać gorącą wodę do centralnego ogrzewania i podgrzaną wodę użytkową.

Jedyną ofertę wysokości 435 000 zł brutto złożyło Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe MK Instal-Bud z Obrzycka. Kłopot w tym, że jak wyjaśniono w informacji o unieważnieniu przetargu: – W przedmiotowym postępowaniu wydłużony został termin składania ofert (z 9 do 13 sierpnia) z powodu zmianą wzoru umowy będącej załącznikiem do szczegółowych warunków zamówienia. Zmiana została ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Obrzycko, w miniPortalu, natomiast ze względu na prace serwisowe na stronie e-Zamówienia zamawiający nie miał możliwości zamieszczenia ogłoszenia o zmianie ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych. Mając powyższe na względzie, uznać należy, iż zachodzi przesłanka unieważnienia postępowania.

25 sierpnia postępowanie ogłoszono po raz drugi, ale tym razem ograniczając budżet zadania do 350 tys. zł. Był to już czas galopującej drożyny i tym razem firma MK Instal-Bud zaproponowała cenę 615 041,85 zł brutto. W postępowaniu wystartował także drugi oferent, ale wpisał zły numer postępowania, wskutek czego jego oferta nie została otwarta. Także tym razem przetarg unieważniono. Trzeciego podejścia w tym roku już nie będzie.

Według informacji z branżowych komisji (przypomnę, że nieustannie od wiosny 2020 roku są one niedostępne dla widzów i mediów z powodu koronawirusa) urząd gminy zlecił pilny remont jednego z pieców, aby szkoła mogła przetrwać zimę 2021/2022. Warto dodać, że po zakończeniu sezonu grzewczego wiosną 2021 r. spuszczono wodę z instalacji grzewczej, licząc, że wkrótce znikną stare piece. Z pewnością nie wpłynęło to korzystnie na jej stan techniczny.

Wydajność jedynego i sztukowanego pieca nie wystarczy przy silniejszych mrozach. Istnieje realne ryzyko, że nie uda się zapewnić minimalnej wymaganej temperatury 18 st. C w salach lekcyjnych i zajęcia trzeba będzie odwołać.

Szacuje się, że kompleksowa modernizacja szkolnego ogrzewania w 2022 r. może kosztować ponad 1 mln zł.

RB

Poprzedni
Następny